15.8 C
Skopje
25.10.2020 - 15:06

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24387)

Се подготвува јубилејното издание на „Охридски трубадури“

На 25-от меѓународен музички фестивал „Охрид фест - Охридски трубадури“, кој ќе се одржи од 6 до 8 септември, е најавено учество на над...

„Би џиз“: добрите момци на поп и дискомузиката

„Би џиз“ е австралиско музичко трио формирано во 1958 година, кое го сочинуваат браќата Бари, Робин и Морис Гиб. Заштитен знак на оваа група...

Објавен романот „Патник“ од Сретен Асановиќ

Издавачката куќа „Слово“ од Скопје, во рамките на едицијата „Сто словенски романи“ (проект во кој соработуваат тринаесет словенски земји), неодамна го објави романот „Патник“...

Стоби го доби првиот аудиоводич за археолошки локалитет во земјава

Првиот аудиоводич за археолошки локалитет во Република Македонија од завчера започна да се употребува на Стоби, а е изработен од истоимената Национална установа за...

Охрид е македонско огледало на европската култура

Романските уметници Елена Мошуц и Калин Братеску, во придружба на уметниците од Македонската филхармонија, предводени од маестро Николае Молдовеану, завчеравечер на Античкиот театар го...

Договор за намалување на тензиите во Егејско Море

Атина и Анкара се договорија да вложат напори за намалување на тензијата во пограничните региони на Егејско Море, изјави премиерот на Грција, Алексис Ципрас,...

Српските Албанци бараат министерски места

Албанците од Прешево, Бујановац и Медвеѓе ќе побараат од косовското раководство, односно од Хашим Тачи и Рамуш Харадинај да бидат застапници на нивните интереси...

Британците загрижени за руското влијание

Русија во Босна и Херцеговина ги поддржува српските паравоени структури и е силен сојузник на претседателот на Република Српска, Милорад Додик, се наведува, меѓу...

Зошто исчезна најубавиот дел од скопскиот плоштад

Вриеше од живот, од повици и смеа на младите, тука беше дел од корзото. На сиот тој амбиент, просторен здив и ширина му даваше...

Николовски: Ниту една влада предвреме не ја отворила темата за откупот...

Пред десетина дена со повеќе од 500 лозари три часа разговаравме за сите проблеми. Впечатокот од нивна страна беше дека ниту една влада досега...