Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24386)

Музиката на групата „АББА“ повторно на големото платно

Продолжението на мјузиклот „Мама миа“, чија премиера ќе се одржи на 20 јули, ќе ги прикаже настаните што им претходеа на оние од хит-филмот...

Заврши снимањето на „Игра на престолите“

Снимањето на последната, осма сезона од ТВ-серијата „Игра на престолите“ заврши, и ќе има шест епизоди, соопштија ѕвездите на социјалните мрежи. Продукцијата траеше повеќе од...

Денешните елити не го читаат Крлежа бидејќи пишува сѐ за нив

Српскиот режисер Златко Паковиќ за хрватски „Форум“ Во лексикографскиот завод „Мирослав Крлежа“ во Загреб, на 6 јули, премиерно е одиграна претставата „Крлежа, или што ќе...

Сопругата на Полански ја одби Академијата за филмска уметност на САД

Емануела Сење, француска глумица и сопруга на режисерот Роман Полански, одби да стане членка на американската Академија за филмски уметности и науки. Таа ја...

Премиера на претставата „Подигни ме“

Претставата „Подигни ме“, во режија на Македонка Илиевска и Златко Митрески, премиерно ќе биде одиграна вечерва во 20 часот во центарот за култура „Ацо...

Жоакин Феникс ќе биде новиот Џокер

Жоакин Феникс ќе го толкува Џокер, познатиот негативец од стриповите „Бетмен“ и од истоимениот филмски серијал. Во најновиот филм токму тој, Џокер ќе биде...

Претставување на две книги на Ирена Павлова де Одорико

Поемата „Љубовта на Марија од Магдала“ и збирката „Просветлени песни“, двете поетски книги на Ирена Павлова де Одорико, кои излегоа од печат неодамна, ќе...

„Танцувачка терапија“ пристигнува во кината

Британскиот филмски и телевизиски режисер Ричард Лонкрејн го претставува својот најнов проект, романтичната комедија „Танцувачка терапија“, кој ја раскажува приказната за една средовечна жена,...

Холивуд ќе снима филм за спасувањето на тајландските момчиња

Двајца американски филмски продуценти заминале во Тајланд, додека беше во тек акцијата за спасување на момчињата што беа заробени во пештерата, јави Би-би-си. Мајкл Скот...

Патувачкото кино на „Македокс“ во струшкиот регион

Со проекција на документарни филмови во непосредна близина на манастирскиот комплекс „Мала Богородица“ во Калишта почнува деветтото патувачко кино на „Македокс“, кое годинава се...