Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24383)

Сајси МС на „Бич филм-фестивал“ и „Блендер“

Српската хипхоп и треш-дива Сајси МС ќе настапи на првото издание на „Бич филм-фестивал“, на плажата Оревче, во Охрид. Нејзиниот настап е резултат на...

Емоцијата е мојот материјал, ја моделирам како глина

Со концерт во Античкиот театар во Охрид, кој ќе се одржи на 2 август, Јаневски одбележува 25 години музичка кариера. Познатиот кантавтор вели дека...

Антологија со 182 песни за скопскиот земјотрес

На 26 јули, на 55-годишнината од скопскиот земјотрес, ќе биде промовирана поетската антологија „Ден судбоносен - 26 јули 1963“ приредена од новинарите и публицисти...

Романот „Просечен индекс на среќата“ на македонски

Издавачката куќа „Антолог“ го најавува објавувањето на романот „Просечен индекс на среќата“ од португалскиот писател Давид Машадо. Книгата ја доби Наградата за литература на...

Самостојна изложба на Пандора и на Сашо Саздовски

Самостојна изложба на слики и инсталации на Пандора Апостолоска Саздовска со наслов „во_Транзит“ и на скулптури и цртежи на Сашо Саздовски ќе биде отворена...

Збогување со македонската писателка Олга Арбулјевска

Македонската книжевна сцена остана посиромашна за уште еден плоден автор. Поетесата Олга Арбулјевска, по кратко боледување, минатата недела ја загуби последната животна битка. Таа...

Баша повикан на „советување“ во САД

Посетата на лидерот на опозициските демократи Љуљзим Баша на САД се случува во многу значен политички момент во Албанија, кога опозицијата најави силни активности...

Атина притиска за менување на учебниците во Албанија

Во рамките на тековните преговори за границата помеѓу Албанија и Грција во Јонско Море, грчката страна побарала со Тирана да формираат заедничка експертска комисија...

Вучиќ на жешка линија со Меркел

Регионалната економска зона и изградбата на автопатот Ниш - Приштина, според српскиот претседател, се од големо значење за Западен Балкан поради што тој ја...

Бензините поскапуваат за еден, дизелот за половина денар

Малопродажната цена на бензините се зголемува за денар, а на дизелот за половина денар, одлучи Регулаторната комисија за енергетика. Според одлуката, новата цена на еуросупер...