16 C
Skopje
22.10.2020 - 17:02

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24382)

Почна извлекувањето на тајландските момчиња од пештерата

Последната информација вчера, пред затворањето на денешниот број на весникот, е дека се извлечени 4 деца од страна на елитната тајландска единица „Фоки“ и...

Топлото време ги рашета бубашвабите по плочниците и зградите

Во центарот на градот случајни минувачи во вечерните часови забележале зголемено присуство на бубашваби по плочниците и тротоарите. Граѓаните биле згрозени од оваа не...

И потписниците различно го читаат и толкуваат Преспанскиот договор?

И додека „втората страна“ почна да имплементира работи што не се содржани во договорот и со тоа манифестира сервилен однос, „првата страна“ реагира и...

Направете им го летото подносливо на вашите миленици

Кога им е премногу топло, кучињата и мачките дишат гласно, со отворена уста и испружен јазик. Уште еден знак е доколку се потат на...

Следењето туѓа агенда значи дека се нема своја

Поддршката од партнерите и од сојузниците секако дека е потребна и пожелна, но секоја суверена и самостојна држава треба пред сѐ да води сопствена...

Му паѓа цената на поседот?

На СП 2018 во Русија три репрезентации што имаа посед на топката над 65 проценти, Шпанија (74,7), Германија (72) и Аргентина (66), рано беа...

Само Белгија може да влезе и во „перфектниот“ клуб

На претходните 20 мундијали светски прваци само со победи станале Уругвај, Италија и Бразил. Од полуфиналистите на СП 20318, Белгија досега забележа само победи,...

Варан и Модриќ се во трка и по титулата и по...

Французинот Рафаел Варан и Хрватите Лука Модриќ и Матео Ковачиќ се единствените фудбалери што по Светското првенство (СП) во Русија можат да заминат дома...