Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24381)

Градот и УНДП заеднички против климатските промени

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, и Луиза Витон, постојаната претставничка на УНДП во Македонија, потпишаа договор за соработка. Со него градот преку Програмата за...

Македонија се става во вазалска положба кон Грција

Џејмс Петифер, професор на Одделот за историја на универзитетот „Оксфорд“ Статускво-ситуацијата не беше лоша, бидејќи многу врски во трговијата и во туризмот се развиваа добро....

Габична инфекција исуши дел од јапонските цреши на Максим Горки

Децениската урбанизација на Скопје, големиот број нови згради и константното заменување на зеленилото со бетонски конструкции е тренд на кој се навикнаа жителите на...

Внесете топлина во домот со бабиното наследство

Имате некој стар креденец што ви останал од баба ви, антички часовник или стара комода и би сакале тоа парче мебел, кое има своја...

И да пропадне, договорот од Нивици ќе ги забетонира уставните промени

Дури и ако македонската страна ги спроведе сите обврски преземени со Преспанскиот договор и ги направи уставните промени (па и тие да бидат усвоени...

Сѐ повеќе фаворити го напуштаат Вимблдон!

Шпанската тенисерка Габриње Мугуруза е елиминирана во 2-то коло на традиционалниот гранслем-турнир Вимблдон, што значи дека не ќе може да го брани освоениот трофеј...

Стефановски се враќа на Хунгароринг

На автопатеките се враќа по пауза од една трка, поточно по излетувањето од патеката „Пол Рикар“ во Франција, на втората трка од „ТЦР-шампионатот“ Македонскиот автомобилист...

Moже ли Фрум петти пат да победи на Тур де Франс?

Велосипедистите, вкупно 176 од 22 тима, во следните три недели, до големото финале на Елисејските Полиња, во 21-етапна трка, ќе треба да извозат вкупно...

Се намалува бројот на навивачите

Главниот град на Русија, Москва, како и остатокот на Русија, изминативе денови и недели беа преплавени од фудбалски навивачи од целиот свет, се разбира...

Дали фудбалот се враќа дома, во Англија?

Победниците на денешните четвртфинални двојки на СП 2018 (Шведска - Англија од 16 ч. и Русија - Хрватска од 20 ч.) ќе играат во...