Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24381)

„Фиатот“ од филмот „Мирно лето“

Што се случило во меѓувреме со овој автомобил, дали тој и денес постои? За среќа - постои. Тоа низ насмевка ми го потврдува Стево...

ЕЛЕМ продаде нови вишоци електрична енергија за 2.079.000 евра

АД ЕЛЕМ на 4 јули годинава четврти пат на аукција продаде вишоци електрична енергија. Се продадоа 35.400 мегават-часа во износ од 2.079.000 евра. Просечната...

Уништени 60.809 килограми небезбедна храна од почетокот на годинава

Уништени се 60.809 килограми небезбедна храна од животинско потекло (месо, производи од месо и од млеко, риби, мед и јајца) од почетокот на годинава...

Ограничената инфраструктура го кочи транспортот

Во 2017 година, патниот товарен превоз доминира со учество од 96,4 отсто, во споредба со товарниот превоз со железница, додека во 2012 година тоа...

Исполнувањето на политичката и на воената празнина од згаснатото Прво бугарско...

ЗОШТО САМУИЛОВОТО ЦАРСТВО БИЛО СЛОВЕНСКО И МАКЕДОНСКО? (2) По повод 1.000 години од падот на Самуиловото македонско царство (1018 -2018), доктор Илија Велев, како редовен...

Бран оптимизам ја заплиснал Македонија

Истражување што се спроведува во рамките на Советот за регионална соработка, покажува дека задоволството на јавноста во шесте земји од регионот, иако под просекот,...

Иванов немало да се поколеба и да го потпише договорот со...

Од кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов вчера ги демантираа тврдењата на премиерот Зоран Заев дадени во интервјуто за грчката телевизија ЕРТ дека шефот на...

Центар – Нов асфалт и осветлување на дел од улицата Самуилова

Улицата Самуилова на Кале, која води до Музејот на современа уметност доби нов асфалт и улично осветлување. Од општината Центар информираат дека реконструирана е...

Скопје – Викендов прва авионска дезинсекција

Денес и в недела ќе се изврши првата авионска дезинсекција за годинава против возрасни форми на комарци на подрачјето на главниот град, информираат службите...