25.4 C
Skopje
18.7.2019 - 11:42

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24380)

Британија бара од Москва да го објасни новото труење со „новичок“

Сосема е неприфатливо наши луѓе намерно или случајно да бидат цел или, пак, нашите улици, паркови и градови да бидат отпад за отров. Сега...

Скопје доби пет станици за поправка на велосипеди

„Вози право, вози здраво“ е насловен проектот што вчера го промовираа градот Скопје и Стопанска банка, а со кој како донација се изградија пет...

Карпошани велат стоп за урбанистичкото злосторство и за бетонските зданија врз...

Уставниот суд на Република Македонија донесе одлука со која се укина деталниот урбанистички план за градската четврт 3 06 опфат помеѓу булеварот Партизански одреди,...

Како и колку државата да стави рака врз верските заедници?

Експертите велат дека ова прашање со години се провлекува како проблем кај двете најголеми верски заедници во земјава, Македонската православна црква-ОА и Исламската верска...

Македонската дипломатија меѓу одморалиште и занает

Успехот на државните политики и воопшто просперитетот на една земја надвор од своите граници се должи во голем дел и на ефикасноста на дипломатско-конзуларните...

Фејсбук и Твитер се дизајнирани да влијаат како дрога за мозокот

Компаниите за социјални медиуми напорно работат да ги направат корисниците зависни од нивните сервиси. Карактеристиките на социјалните медиуми како што се бесконечното прелистување на...

Монфис нема да игра финале на Вимблдон, ќе гледа финале на...

Можно ли е годинашниов тениски гранслем-турнир Вимблдон да остане без очекуваното (гледано) финале, пред сѐ, поради тоа што во речиси исто време на 15...

Кинеска навивачка инвазија на Русија

Кина нема репрезентација на СП, но, како што објавија медиумите од оваа земја, во Русија има околу 60.000 нивни љубители на фудбалот, меѓу кои...

Змејарите во Крушево ќе летаат за европската и за светската титула

Според Бараковски, претседателот на ВФМ, Крушево, каде што од понеделник ќе се одвива 20-то ЕП во змејарство, класа 1 и осмото СП во змејарство,...