2.6 C
Skopje
29.1.2020 - 11:02

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24380)

Само лекари да определуваат диети

Сегашните модерни режими на исхрана, кои се препорачуваат во јавноста, предизвикуваат и различни ефекти кај луѓето, предупредуваат експертите во Бугарија Министерството за здравство на Бугарија...

Шпански филмови полни неизвесност и мистерии

Доколку сте љубители на заплеткани, непредвидливи трилери, вистинско време е да заборавите на холивудската продукција и да ѝ дадете шанса на шпанската кинематографија. Шпанските...

Опра: Не се кандидирам за претседателка на САД

Американската водителка Опра Винфри за британски „Вог“ изјави дека нема да се кандидира на претседателските избори во САД во 2020 година. - Во оваа политичка...

Новиот „Предатор“ открива зошто вонземјаните се враќаат на Земјата

Студиото „Твенти сенчери фокс“ го објави трејлерот за филмот „Предатор: Еволуција“, ново продолжение на франшизата „Предатор“, на режисерот Шејн Блек. Триесет и една година...

Меланија Трамп заработи 100.000 долари од авторски права

Од стапувањето на нејзиниот сопруг на должноста претседател на САД, Меланија Трамп заработила стотина илјади долари од фотоагенцијата „Гети“, за објавување нејзини фотографии, објави...

Мила Кунис – цел на жолтиот печат

Актерката Мила Кунис изјави за магазинот „Космополитен“ дека е вознемирена поради лажните гласини за развод од нејзиниот сопруг и колега од ТВ-серијата „Луди 1970-ти“,...

Наградата за критика за Славчо Димитров

Здружението на ликовни критичари „АИКА-Македонија“ му ја додели наградата „Ладислав Баришиќ“ за 2018 година од областа на ликовната критика на Славчо Димитров за неговиот...

Јубилејна 25-та Кичевска ликовна колонија

Утре по дваесет и петти јубилеен пат во единствениот простор за уметничко творење во земјава „Куќата на уметноста“ во селото Кнежино ќе биде отворена...

„Холивуд рипортер“: „Бикини Мун“ е трогателен, лажно циничен и безобразен

Одлична рецензија се појави во најпознатиот филмски магазин „Холивуд рипортер“ за филмот „Бикини Мун“ на Милчо Манчевски. За филмот се вели дека е „импресивна...

Марина Абрамовиќ: Се вратив дома

Марина Абрамовиќ (71), славната концептуална уметница и мајстор на перформансот, во Музејот на современата уметност во Белград ќе приреди ретроспективна изложба со наслов „Чистач“,...