12.1 C
Skopje
8.4.2020 - 12:51

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24379)

Сака ли некој да ја промени сопствената ДНК?

Во последниве неколку години т.н. биохакери го презедоа генетичкиот инженеринг во свои раце. Како што опремата станува сѐ поевтина, а знаењето за техниките на...

Косовскиот центар за кинематографија го поддржа новиот филм на Изи

Најновиот проект на „Скопје филм студио“ за долгометражен игран филм со работен наслов „Хомо“, кој ќе го режира Игор Иванов, ја доби одлуката за...

„Метаморфоза“ премиерно одиграна во МОБ

Работен по концепт и кореографија на Ивана Коцевска, балетот „Метаморфоза, кој завчеравечер премиерно беше одигран на сцената на Македонската опера и балет, од почетокот...

„Биди перспективен“ ќе им помага на младите со посебни потреби

Здружението на граѓани за едукација и развој на претприемаштво, спорт и култура „Биди перспективен“ денес во Скопје ќе ги претстави своите програмски активности за...

Музичкиот Колумбо на Месечината

Лада Шоптрајанова Петровска Кога Дворжак ја открил американската изворна музика, го видел пред себе истото она што го видел Колумбо кога ја открил Америка -...

Сто години од раѓањето на архитектот Борис Чипан

Јубилејот „100 години од раѓањето на архитект Борис Чипан“ ќе биде одбележан со низа настани денеска во вилата „Уранија“ на МАНУ во Охрид. Манифестацијата...

Фирмите тешко ги пополнуваат работните позиции

Работодавците во Бугарија се соочуваат со најголемиот недостиг од кадри од 2011 година, според истражувањето на компанијата за човечки ресурси „Менпауер груп“, во која...

Судот дозволи истополови бракови

Софискиот управен суд пресуди во корист на брачен другар во хомосексуална двојка во Бугарија, со што му дозволи право за престој. Станува збор за...

Србите даваат отказ во безбедносните служби

Осум припадници на Безбедносните сили на Косово (ФСК) од српска националност, од Баталјонот за брзи интервенции, побарале демобилизација, односно прекин на договорот со ФСК,...

Хрватите бараат наплата на судски трошоци за српските фирми

Износот за извршување на овие судски трошоци ќе падне на товар на фирмите од Србија што порано имале имот во Хрватска Српските фирми што ги...