Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24378)

Полека се издвојуваат тркачите по „златната топка“

Го нема повеќе Аргентинецот Лионел Меси, ниту, пак, Португалецот Кристијано Роналдо на Светското првенство (СП) во фудбал во Русија. Волшебниот двоец е елиминиран уште...

Пресвртите се во ДНК на мундијалите

Возбудливиот пресврт и победа на Белгија со гол на 15 секунди пред крајот на мечот со Јапонија, е само најновиот во серијалот мечеви што...

„Резервна“ победа на Белгија со враќање невидено од 1966 година

Бразил - Белгија е третата четвртфинална двојка на Светското првенство (СП) во фудбал, по триумфите во осминафиналето над Мексико (2-0), односно над Јапонија (3-2)....

Меѓу душевноста и бездушноста

Уште од своите почетоци, филмот се инспирира од историските сижеа. По пионерскиот период на браќата Лимиер и Мелиес, почнува заинтересираноста на филмот за историски...

Селма Алиспахиќ – актерка на Европа

Култната актерка од Босна и Херцеговина Селма Алиспахиќ е добитничка на престижното меѓународно признание „Актер на Европа“ на 16-то издание на истоимениот Интернационален театарски...

Јанешлиева со „Mоре 5“ на триенале во Токио

Графиката „Море 5“ (мал формат) на македонската графичарка Славица Јанешлиева е селектирана за изложбата на 6-то Меѓународно триенале на мала графика во Токио, Јапонија....

„Реквием за смртта“ – нова пиеса во стих од Зоран Пејковски

Книгоиздателството „Феникс“ ја издаде од печат новата драмска пиеса во стих во 18 сцени со пролог и епилог чиј автор е македонскиот поет и...

Објавена дебитантска книга на Емилија Славковска

Издавачката куќа „Македоника литера“ деновиве ја објави новелата „Марика и Стравот“, дебитантска книга на младата писателка Емилија Славковска. Во новелата има необична и нестандардна...

Еден од најголемите живи кинематографери

ЛИЧНА КАРТА: Роџер Дикинс е роден на 24 мај 1949 година, во гратчето Торквеј, Девон, Англија/Обединетото Кралство. Студирал фотографија на академијата „Бет“ и на...

Сами се бришеме од Уставот дека сме Македонци

Има една народна поговорка: „Кој те удри? Сам. Те боли? Не.“ Така ние сами си го бришеме вековното име од Уставот. За тоа никој...