Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24377)

Од обичното посјајно е духовното злато!

Срцето е богатство што не се продава и не се купува - туку се подарува. Гистав Флобер, француски писател Има едно материјално нешто што сите го...

Наместо завршна приредба – филм за песната „Благуњо дејче Пожаранче“

Наставничката Даниела и нејзините 32 ученици, дел од родителите и неколкумина надворешни соработници, филмот насловен „Еден дн на мицајте трмќе у амзо време“, што...

Олег Најдовски награден на меѓународниот музички натпревар „Арт ин Велес“

Младиот кларинетист Олег Најдовски од Кавадарци продолжува да жнее награди на државните и меѓународните натпревари на млади музичари. Крајот на учебната година тој го...

Крус Фрум е „чист“ и ќе вози на Тур де Франс

Светската антидопинг-агенција (ВАДА), која тесно соработуваше со УЦИ прифати дека Фрум не ги прекршил правилата по што нема никакви пречки тој да настапи и...

Дорегулација на 30-те секунди, пасивниот напад, прекршоците од голман…

За да се избегнат различните интерпретации и имплементации на дел од правилата на играта, Светската ракометна федерација (ИХФ) во пресрет на Светското првенство за...

Можно е трофејно финале, но и некое дебитантско

Од 12-те репрезентации што до неделата останаа во игра за трофејот на СП 2018, пет во минатото играле во финален меч, уште три во...

„Везеница“ од реченици што милуваат и умни мисли кажуваат

Новата книга на познатиот македонски писател за деца Стојан Тарапуза, која неодамна излезе од печат како издание на издателството „Матица“, содржи педесетина прозни текстови...

Бабел

Единаесеттото поглавје на првата книга од Постанокот во Стариот завет говори за митот на Вавилонската кула. За напорот на луѓето да го достигнат божјото...

Голманите ги одведоа Русите и Хрватите во четврт-финалето

Во неделата се истакнаа Акинфеев, кој одбрани два пенала за триумф на Русија, и Субашиќ, со три одбрани на дуелот Хрватска - Данска. Се...

Суви пливачи

Несомнено е дека тие подготовки, во кои спаѓаше и промената на името, целосно ни ја скрија сликата на нашиот внатрешен општествен и економски живот,...