25 C
Skopje
18.10.2019 - 16:29

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24377)

Ќе произлезе ли квалитетна одлука по жолчните дебати во градското собрание

Најавената одлука на скопскиот градоначалник Петре Шилегов за регулирање на паркирањето за моторите предизвика многу дебати помеѓу граѓаните, но, секако, и помеѓу моторџиите и...

Хиперосвежително движење по бујните горски ходници на Јакупица

Во сенките под Солунска Глава, меѓу хармоничната шумска симфонија, под масивните карпи на Јакупица е жариштето на Бабуна. Ехото од врутокот се слуша длабоко...

Зехофер понуди оставка, владата на Меркел виси на конец

Кризата во германската влада се продлабочува откако министерот за внатрешни работи Хорст Зехофер, кој е и лидер на Христијанско-социјалната унија (ЦСУ), ѝ понуди оставка...

Обрадор најави голема промена во Мексико

Левичарскиот кандидат оствари убедлив триумф на претседателските избори во Мексико, кои беа обележени со една од најнасилните изборни кампањи досега, во која беа убиени...

Почитувањето на законите и на јавниот ред и мир е императив

Саботната вечер во Градскиот парк во Скопје ја обележа големата акциска контрола спроведена во седум угостителски објекти. Акцијата ја реализира СВР-Скопје заедно со Државниот...

НАТО – гарант на сувереноста или нејзин ограничувач

Фактот дека со одлуките сите досегашни влади, а и граѓаните, според досегашните анкети, го сварија нашето приклучување кон НАТО како една фундаментална стратегиска определба...

Иднината на електричните автомобили е во Кина

Веќе со години Кина е најголемиот светски произведувач на соларни панели и најголем инвеститор во системите за обновлива енергија. Економската суперсила сега своите напори...

Зошто МПЦ-ОА мора да остане национална црква на македонскиот народ?

Евентуалното заживување на т.н. договор од Нивици, поточно промената на нашиот устав, односно преамбулата, е во тесна корелација и директно се рефлектира и врз...