Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24375)

Столтенберг и Заев ја здогледаа Македонија на мапата на НАТО?!

Сепак, без финализирање на договорот со Грција, Македонија нема да може да се приклучи во НАТО, порача генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг Очекувам лидерите...

Изнајмувањето автомобил повеќе чини лете отколку зиме

Сите што сакаат со автомобил брзо да го разгледаат Скопје или да појдат во другите градови во земјава, особено туристите или нашите блиски што...

Сѐ уште е голем јазот меѓу нормативното и стварното

Жален е фактот што идентификува појава дека она што е напишано на хартија (устав, закони, подзаконски акти, процедури...) е едно, а тоа различно се...

Базен во дворот – идеална летна релаксација

Доколку сте љубител на пливањето или на одмарањето покрај базен, веројатно сте си замислувале еден ден да имате свој базен. Меѓутоа, ако дворот ви...

Девет репрезентации без пораз

Белгија, Хрватска и Уругвај се единствените репрезентации што со максимален ефект од по три победи се пласираа во осминафиналето на фудбалското Светско првенство во...

Жолти картони за пласман

Јапонија се пласира во осминафиналето на фудбалското Светско првенство во Русија, благодарение на фер плејот. Во групата Х, репрезентациите на Јапонија и на Сенегал...

Георгиевски се враќа со сребро

Зоран Михајлов специјално од Тарагона за „Нова Македонија“ Македонскиот и европски шампион во таеквондо Дејан Георгиевски беше на прагот на освојување на златниот медал на Медитеранските...

Европа и Јужна Америка и понатаму доминираат

Во нокаут-фазата на СП во Русија се пласираа 10 европски репрезентации, четири јужноамерикански и по една од Азија и од Северна Америка. Првпат по...

На Водно утре ЕП во планинско трчање

На падините на Водно утре ќе се одржи 17-то Европско првенство (ЕП) во планинско трчање, во сениорска и во младинска конкуренција. На првенството, прво...