Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24375)

Тетовските ученици сѐ повеќе се запишуваат во стручни училишта

Се смета дека променета е сликата кај средношколците и дека сѐ повеќе сакаат да посетуваат настава што ќе им овозможи да имаат стручен профил...

Договорот за името повторно пред пратениците на 5 или 6 јули

Доколку по вторпат претседателот на државата Ѓорге Иванов не го потпише указот на договорот со Грција, ќе се употреби исто решение и за договорот,...

Во спомен на Жабарот

Помалку е познато дека Жабарот има стигнато и до УНЕСКО, вистинското УНЕСКО, со седиште во Париз. При прославата на шеесетгодишнината на оваа организација, Жабарот...

Поддршката на извозот е потреба и на бизнисот и на државата

Владината поддршка може да е клучна, но и претпријатијата треба да ја подигнат својата проактивност во барање надворешни пазари за своите производи, постепено вклучување...

МНТ е одраз на отсуството на културна политика

Многумина се разочарани од тоа што се случува, или повеќе од тоа што не се случува во културата, која никако да фати правец, особено...

Трамповата доктрина победува, а светот губи

Актуелниот американски претседател сака да ги уништи сојузите и да ги прокоцка односите и меѓународните институции што 70 години го карактеризираа глобалниот поредок предводен...

Пет жртви во напад врз редакција на весник во САД

„Капитал газет“ излезе во печат само еден ден откако напаѓач со сачмарка и со димни бомби упадна во редакцијата на весникот од Анаполис и...

Лидерите на ЕУ се договорија за мигрантите

Лидерите на ЕУ вчера, рано изутрина, по маратонски разговори, успеаја да постигнат договор за мигрантите на дводневниот самит на Унијата во Брисел. Заклучоците не...