38.8 C
Skopje
27.7.2021 - 19:31

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24375)

Во Глумово отворена нова фабрика за преработка на месо

Современа, напредна технологија според меѓународните стандарди за поефикасно, полесно, побрзо и уште поквалитетно производство, како и 30 нови вработувања донесе новиот погон за преработка...

Клеш: најдобар подрумски бенд

Денес, кога живееме во иднината, која како да ја нема, вреди да погледнеме наназад во времето, кога барем сегашноста постоеше. Годината 1976 беше нулта...

Се одржа настанот „Млада Европа на Балканот“

Вчера во салата на „Македонски железници-инфраструктура“, универзитетот ЕСРА организира културно-уметнички хепенинг „Млада Европа на Балканот“, во чии рамки беа презентирани музички, филмски и театарски...

Емилија Димитриевска во 10-те најдобри на „Мис туризам Евроазија“

Манекенката Емилија Димитриевска од Скопје се пласира меѓу десетте финалистки на интернационалниот избор „Мис туризам Евроазија 2018“, кој се одржа минатиот викенд во Анталија,...

Венко Андоновски на Белградскиот фестивал на европската книжевност

Минатиот четврток, во рамките на 7-от Белградски фестивал на европската книжевност, свој едночасовен настап и разговор со книжевната критичарка Марија Ненезиќ имаше нашиот писател...

Соработка со Шведскиот национален театар

Министерот за култура Асаф Адеми во просториите на Министерството за култура оствари работна средба со директорот на „Рикстеатерн“, Шведскиот национален театар, скопјанецот Дритеро Касапи. На...

Канскиот фаворит „120 отчукувања во минута“ во „Милениум“

Францускиот филм „120 отчукувања во минута“ на режисерот Робин Кампиљо (Мароко, 1962) од завчера е на репертоарот на киното „Милениум“. Филмот беше фаворит на...

БиХ сѐ поизложена на трговија со луѓе

Состојбата со трговијата со луѓе во Босна и Херцеговина е полоша од онаа што била во претходните години, пишува во најновиот извештај на Стејт...

Железна премиерка во сенка на претседателот

Српската премиерка Ана Брнабиќ доживува експлозија од самодоверба, а тој надмен став кон граѓаните произлегува од тоа што е свесна дека нејзината позиција не...

Промена на националниот идентитет

Зошто договорот со Грција е наша целосна капитулација (2) Поранешниот дипломат Ристо Никовски во пообемен текст за „Нова Македонија“ се осврнува потемелно на договорот за...