Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24373)

Важно е да пиеме вода полека и со уживање

Треба да пиеме многу вода во текот на денот, но понекогаш грешиме трудејќи се да испиеме доволно Не е во ред доколку наеднаш во текот...

Кардашијан и Ратајковски ги диктираат бикини-трендовите

Ким Кардашијан Вест, иако колку што има обожаватели има и луѓе што не можат да ја поднесат, има многу големо влијание на жените, особено...

Со редење камења до почист ум

Балансирањето или редењето камења е уметност, дисциплина или хоби во кое камењата се редат еден врз друг, без да се користи лепило или какви...

Солзата на Мусоргски

Модест Мусоргски (1839-1881) е еден од композиторите од прочуената „Руска петорка“ (заедно со Мили Балакирјев, Цезар Кјуи, Александер Бородин и Николај Римски-Корсаков), чија цел...

Претстава за сириските бегалци во киното „Фросина“

Вечерва, во 20 часот, во киното „Фросина“ во МКЦ ќе се одржи премиера на претставата „Немам каде да се вратам“, на групата за перформанс...

Романите на Павловски во дигиталната едиција „Киндл букс“

Глобалната дигитална едиција „Киндл букс“ на англиски јазик деновиве е збогатена со 12 романи на македонскиот писател Божин Павловски. Тоа се дела што освоиле...

Голем копродукциски проект – „Буре барут“ на Дуковски во Босна

Во Босанско народно позориште во Зеница, БиХ, е завршена првата фаза од големиот копродукциски проект „Буре барут“ на Дејан Дуковски помеѓу продуцентската куќа „Скопје...

ЕУ ја поздрави подобрената фискална транспарентност

Советот на министри за надворешни работи на земјите-членки на Европската Унија го поздравува видливото подобрување во управувањето со јавните финансии и фискалната транспарентност, соопшти...

Сенаторите, единствени во гласовите, го усвоија новиот статут на УКИМ

Неколку факултети сакале да се издвојат како посебни правни субјекти, но тоа барање не поминало Членовите на Сенатот на најстариот универзитет во државата „Св. Кирил...

„Нејасен концепт“ или криза на Западот!

Деновиве беше објавено дека на Солана му бил дозволен влез во САД зашто го посетил Иран и сега се наоѓа на американскиот список на...