Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24372)

Трамп против „Харли-Дејвидсон“

Американскиот претседател ја обвини компанијата од Висконсин за капитулација по одлуката да го префрли производството на мотоциклите наменети за европскиот пазар надвор од САД Американскиот...

Во Македонија од 100 лица, триесет имаат малокалибарско оружје

Неодамнешната ликвидација на Сава Стевовиќ од Никшиќ, Црна Гора, што се случи во белградската населба Жарково, повторно ги отвори прашањата за дејствувањето на мафијата...

Европа ни наложува православен дуализам

Многупати верските аналитичари предупредувале дека целта на Вранишковски не е да го оствари правото на вероисповед, туку да направи обид за превласт на црковниот...

Кои видови овошје имаат најниска, а кои највисока содржина на шеќери?

Ако внимавате на вашата исхрана, особено на внесот на јаглехидрати, важно е да знаете колкаво количество шеќери внесувате во текот на денот. Тоа значи...

Кварезма за миг излезе од сенката на Роналдо

Португалскиот репрезентативец стана најстариот стрелец на деби-меч на светските првенства Рикардо Кварезма (34 години и 272 дена), стрелецот на единствениот гол за Португалија на мечот...

Македонија е цврсто седма во Европа

На новата ранг-листа на ЕХФ за клупската сезона 2019/2020, Македонија е седма, со поголема разлика од лани пред осмопласираната (сега Португалија, на претходната листа...

Да се дознае вистината

Зоран Михајлов специјално од Тарагона за „Нова Македонија“ Последните настани во медитеранското село за Медитеранските игри (МИ) во Тарагона, очигледно ја разбрануваа јавноста. Наместо да зборуваме...

Омаж на творештвото на македонската сликарка Ана Темкова

Изложбата „Фемина 8/4“ ќе биде отворена вечерва во 20.30 часот во КИЦ, во рамките на „Скопското културно лето“. „Фемина 8/4“ претставува омаж на творештвото...

Ел-Хадари постави три возрасни рекорда

Египетскиот голман Есам Ел-Хадари на мечот против Саудиска Арабија (1-2) во понеделникот, на возраст од 45 години и 161 ден, стана највозрасниот фудбалер што...