-5.2 C
Skopje
24.1.2022 - 5:10

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24371)

Најмногу награди за „Сараевскиот воен театар“

Меѓународното жири на 5-от Интернационален фестивал на комедијата „Гола месечина“, кој се одржа од 18 до 24 јуни, во состав Иван Лео Лемо (претседател...

Ќе ја читаме „Лисица“ од Угрешиќ на македонски

Издавачката куќа „Антолог“ го најавува објавувањето на книгата „Лисица“ од хрватската писателка Дубравка Угрешиќ, која пред десетина дена беше прогласена за Роман на годината...

Најстариот плакат е од 1955-та за изложбата на Хенри Мур

Вечерва во 20 часот во објектот „Мала станица“ при Националната галерија на Македонија ќе се отвори изложбата „Плакатот во Националната галерија на Македонија“. - Во...

„Бикини Мун“ на Манчевски имаше азиска премиера во Шангај

Новиот филм на најтрофејниот македонски режисер Милчо Манчевски, „Бикини Мун“, имаше азиска премиера на Филмскиот фестивал во Шангај, Кина, еден од најголемите фестивали во...

Британецот Данкан Хигинс ќе изложи 1.000 минијатури од архипелагот Соловки

Изложбата носи наслов „Долу на фармата“ и е резултат на истражување и на 14 години уметничко творештво на уметникот во северна Русија, особено на...

Се договара мисија на Фронтекс за справување со мигрантите

Црногорскиот весник „Вијести“ јавува дека Владата усвоила предлог за почнување преговори со Европската Унија за припадници на европската гранична мисија Фронтекс да се распоредат...

Дачиќ: Разговорите меѓу Вучиќ и Тачи се тешки и напнати

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ изјави дека разговорите меѓу Србија и Косово, кои се одржуваат под покровителство на Европската Унија, се одвиваат...

Првите обвиненија на Специјалниот суд за ОВК во септември

Судот ги разгледува случаите што произлегуваат од извештајот на Специјалниот истражен тим на ЕУ (СИТФ) од 2014 година, во кој се наведува дека неименувани...

Зголемен интерес за субвенциониран годишен одмор кај работниците со ниски примања

Единствен услов за добивање поддршка за годишен одмор е семејството на работникот што аплицира, да нема месечни приходи поголеми од 22.000 денари. Минатата година...

Продолжува вртоглавиот пад во градежништвото

Заради запирање на овој погубен тренд во еден од најважните сектори за економијата на секоја држава, од Здружението за градежништво при Стопанската комора на...