12.1 C
Skopje
8.4.2020 - 10:33

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24370)

Океани од емоции на концертот на Јелена Томашевиќ

„Нема да верувате, ама ова е мој прв солистички концерт во Mакедонија и се надевам дека отсега ќе се гледаме почесто“... Со овие зборови...

За „Морчиба“ неколкуилјадна, за Рундек помала но верна публика

Теренот на стадионот на АРМ во Градскиот парк беше преполн со публика, дојдена да ужива во песните на „Морчиба“, бенд што по настапот 2016...

Лидија Саздовска изложи слики од 40-годишниот опус

Избор од 105-те дела најверојатно ќе види и публиката во Прилеп и во Велес Ликовната уметница Лидија Саздовска претстави голем дел од своето 40-годишно сликарско...

Симпозиум за српскиот театар во Македонија

Во рамките на истражувачкиот мегапроект „Европската драма и театар во Македонија“ на универзитетот ЕСРА и на Танцовата академија - Скопје - Париз - Есен...

„Орнаментите како пејзажен знак“ – изложба во Прилеп

Во ликовниот салон од ЦК „Марко Цепенков“ во Прилеп во тек е ликовниот проект „Орнаментот како пејзажен знак“ на уметникот Атанас Атанасоски. Идејата, вели...

„За животните и луѓето“ – поглед на нашиот заеднички свет

Етнографскиот музеј од Загреб со комплексната изложба отворена и во Скопје, првпат научно и стручно ги тематизира интеракциите на животните со човекот во културолошка...

Додик ја обвини Британија дека сака да ја дестабилизира БиХ

Претседателот на Република Српска, Милорад Додик, ја обвини Британија дека се обидува да ја дестабилизира Босна и Херцеговина, и дека за таа цел испратила...

Судството под притисок на политиката

Американскиот амбасадор во Косово, Грег Делави, изрази загриженост во врска со политичкото влијание во судовите на Косово. Овој коментар, амбасадорот Делави го истакна за време...

Се подготвуваат тужби за земјите од НАТО поради бомбардирањето со осиромашен...

Претседателот на здружението „Осиромашен ураниум“, Свето Ного, рече дека нема да станува збор за колективни тужби, туку за поединечни тужби на луѓето што заболеле...

ДЗС: За една година просечната месечна бруто-плата зголемена за 5,5 отсто

Според податоците на Државниот завод за статистика, просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен во април годинава во однос на април 2017 година е повисока...