25.3 C
Skopje
17.6.2019 - 13:13

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24369)

Зошто провизиите на картичките ги мачат трговците?

Покрај фискалната каса, ПОС-терминалот е законска обврска за компаниите што земаат и работат со готовина. Но при употребата на платежна картичка во малопродажбата, трговците...

ХОТАМ: Потребна е урбанизација на охридско-струшкото крајбрежје

Помалку од десет отсто од охридско-струшкото крајбрежје, на потегот од Радожда до Свети Наум, е урбанистички организирано, информира претседателот на Хотелско-туристичката асоцијација на Македонија...

Подземни игри со планинарскиот дом „Копанки“

Откако премиерот Зоран Заев и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска, побараа да се реши сопственоста на домот, за да може да се реновира, десетина...

Трговска војна – секој против секого

ЕУ воведе царински мерки против американски производи како одговор на тарифите што претходно ги објави претседателот на САД, Доналд Трамп, за челикот и алуминиумот...

Привремени простории за децата од центарот за церебрална парализа

Градоначалникот на општината Центар, Саша Богдановиќ, министерката за труд и социјална политика Мила Царовска и претседателката на здружението на деца заболени од церебрална парализа,...

Преспа повторно влезе во големата историја

Имала Преспа славни моменти и славни личности во својата историја. Ако се направи некаква ретроспектива, ќе се види дека тие имале големо значење во...

Коњските коли не се тргнаа од скопските булевари

На полицајците навистина им е тешко да се справат во ваквите случаи, затоа што најчесто управувачите на запрежните коли немаат никаква легитимација По улиците на...

Вентилатор или клима – предности и недостатоци

Надвор е жешко, а климата ви е прескапа? Нема проблем. Вентилаторот е одлична алтернатива за клима-уредот. Кои се предностите на вентилаторите? Да бидеме искрени, вентилаторот никогаш...

Кампањите „за“ и „против“ се разгоруваат и се заканува посериозна конфронтација

Антагонизмите ескалираат, напнатоста расте, а писмената кореспонденција и вербалните истапи на македонските авторитети полека се селат на теренот. Како и за гореспоменатите поделби, дел...