Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24367)

Еребицата во Македонија

Таа се среќава на сите ловишта за ситен дивеч, а најмногу во средишниот и долниот тек на Вардар, како и во кумановскиот, светиниколскиот и...

Креирање стабилен граѓанскоправен систем

Ќе се ревидира извршителската тарифа. Прерано е да се зборува за намалување на нотарската и на другите тарифи До каде се измените на Законот за...

Асиметричноста на договорот од Нивици

Поаѓајќи од членот 19 на т.н. договор од Нивици, кој се однесува на решавање спорови, а кој упатува на Повелбата на ООН, се поставува...

Бомба на Ципрас: Ние ништо не даваме, имаме само да земеме!

Овој договор ни дава повеќе од тоа, многумина нѐ обвинуваат дека тргуваме за името, но јас гледам дека со овој договор ние ништо не...

И рибите гледаат во боја

Истражувањата докажале дека повеќето видови риби ги разликуваат сите бои видливи за луѓето, а некои можат да видат дури и повеќе Ако е познато дека...

Русите имаат најдобар почеток за еден домаќин

Русија на првите два меча постигна осум гола, исто колку и Шпанија во 2010-та кога стана светски првак, но на седумте меча на тоа...

Јовановски: Нема фаворити, ќе решаваат нијанси

Навивам и посакувам Аргентина да стане светски првак, најмногу поради Лионел Меси, вели Ѓоре Јовановски, тренерот на Работнички Пријатно сум изненаден од квалитетот на прикажаните...

Во Скопје ќе гостуваат славните Глазгов ренџерс и Хонвед

Славни фудбалски клубови ќе гостуваат во Скопје во првото коло од квалификациите за пласман во Лига Европа (ЛЕ), откако Работнички го доби за противник...

По 16 години првпат прво мундијалско коло без 0-0

Првпат по 16 години на фудбалските светски првенства (СП) ниту еден меч од 1-то коло не заврши со најнепопуларниот резултат, 0-0. На Мундијалот во...