Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24365)

Претерано динамизирање може да ѝ штети на правната процедура

По потпишувањето на договорот на кој во неделата ставија параф министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас,...

Најскапо продадените автомобили на светските аукции

Во време кога технологијата и новитетите кај автомобилите ја создаваат висината на цената на новите автомобили, богатите луѓе во светот сè уште ги проценуваат...

Давитков: Сѐ зависи од нас

Македонија идната недела гостува кај Швајцарија, каде што со победа ќе се пласира во следната фаза од претквалификациите за кошаркарското ЕП 2021. Од минатите...

Мини-анкета: Бразил светски првак?

Во мини-анкетата на „Нова Македонија“ учествуваа 22 спортиста, тренери и спортски работници од 13 спорта Бразил ќе биде новиот светски првак. Тоа е епилогот по...

Бавен почеток на фаворитите

Бранителот на светската титула Германија загуби од Мексико (вторпат во историјата губи во прв меч на СП), вицепрвакот Аргентина ремизира со Исланд, како и...

Татко, зет и внук – сите играле на СП

Со настапот на Каспер Шмајхел за Данска, во саботата се комплетира 26-та комбинација татко и син на фудбалските мундијали. На оваа листа се издвојуваат...

Евергрин-фудбалери – Маркез, Матеус и Карбахал

Маркез (39), одбранбениот играч на Мексико, им се приклучи на сонародникот Карбахал и на Германецот Матеус, кои, исто така, пет пати играле на СП,...

Со меѓусебното разбирање сѐ е полесно!

проф. д-р Кирил Темков Јас сум оптимист затоа што знам, верувам дека сѐ може да биде подобро и дека ќе надвладеат добрите луѓе и правилните...

„Авантурите на Ела Вилсон“ – прв роман на тинејџерката Нина...

Младата авторка преку дејството нѐ пренесува во 19 век и многу динамично ги презентира предизвиците на малото храбро девојче Ела Вилсон Нина Насеска, 16-годишна гимназијалка...

Учиме и цртаме за нашето културно наследство

Неколку години претходно Музеј-галеријата во Кавадарци во соработка со Дневниот центар за деца со посебни потреби од градот многу успешно го реализира проектот „Учиме...