Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24365)

Македонија и Хрватска ја унапредуваат заштитата на малцинствата

Во Скопје вчера се одржа третиот состанок на Меѓувладина мешана комисија (ММК) за спроведување на Спогодбата за заштита на македонското малцинство во Република Хрватска...

Гордиев јазол околу изградбата на минарето на Алипашината џамија во Охрид

Од здружението „Совест“ посочија дека на осми јуни изминале две години од издавањето на конзерваторското одобрение на кое се повикува Заводот и музеј Охрид,...

Каков сигнал стигнува до стопанствениците?

Договорот од Нивици низ диоптријата на бизнисмените Според зборовите на првиот човек на најголемата бизнис-заедница во Република Македонија, Бранко Азески, и досега Грција ѝ беше...

Меланија против имиграциската политика на Доналд Трамп?

Првата дама на САД, Меланија Трамп, вели дека е загрижена поради спорната политика на раздвојување на семејствата при нелегално влегување во САД, нагласувајќи дека...

Најмалку три жртви во силен земјотрес во Јапонија

Најмалку три лица настрадаа, а над 200 други се повредени во силниот земјотрес што вчераутро го погоди јапонскиот град Осака. Меѓу жртвите е и...

Во потрага по безболна смртна казна

Во САД во моментот 2.750 затвореници ја чекаат својата смртна казна. Сѐ посилни се притисоците смртоносната инјекција да биде заменета. Инјектирањето пред 40 години...

Kарпошани можат да пријавуваат проблеми преку мобилна апликација

Граѓаните на општината Карпош преку мобилна апликација (за Андроид и за ИОС-корисници) ќе може да комуницираат со локалната самоуправа, да пријавуваат проблеми, но и...

Можно е викендов Скопје да се спаси од досадните комарци

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов најави можно прскање против комарци овој викенд во Скопје. Во изминатиов период Скопје се задушува од инсекти. Иако постапката за...

Насилството никогаш не ги решило конфликтите

Додека од МВР приведувањата на прексиноќешните протести ги објаснуваат со насилно однесување, туркање на заштитната ограда, фрлање камења и пиротехнички средства, дел од јавноста...

За оставање куче во хотел за миленици потребни се 100 евра

Многумина што веќе се подготвуваат да заминат на летен одмор, а не планираат да ги понесат и своите миленици, имаат главоболки каде и кому...