Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24365)

Промоција на книгата „Го силувавме ежот“

Издавачката куќа „Антолог“ организира промоција на книгата „Го силувавме ежот“ од македонскиoт писател и хуморист Марјан Анѓеловски, која ќе се одржи утревечер, во 20...

Изложба на Адем Кастрати, еден од најзначајните албански сликари

Во Националната галерија на Македонија, во објектот „Даутпашин амам“, вечерва, во 20 часот, ќе се отвори ретроспективна изложба на Адем Кастрати, еден од најзначајните...

Голема Пешт повторно се истражува

Годинава ќе се спроведуваат анализи што можат да ја измерат староста на примероци од пештерата кај селото Здуње дури до 2 милиони години пр....

Концерт на уметници од Полска и 11 претстави на „Битола Шекспир...

Атрактивен а капела „Шекспир концерт“ и 11 театарски претстави ќе изведат над 500 учесници од Полска, Романија, Казахстан, Италија, Хрватска и од Македонија на...

Црните дамки на елинизмот – насилничко погрчување

Димитри Литоксоу (1953) е еден од ретките грчки интелектуалци, кои имаа храброст, посебно во време на засилена националистичка пропаганда во Грција, да проговори за...

Рама: Патот на Арбр ќе стане реалност

Албанскиот премиер Еди Рама, од пограничниот град Пешкопеја, најави почеток на изградбата на автопатот Руга е Арбрит (Патот на Арбр). - Руга е Арбрит нема...

Зголемен приливот на мигранти од Албанија

Црна Гора се соочува со загрижувачка ситуација на пораст на бројот на илегални мигранти што од Грција преку Албанија пристигнуваат на нејзина територија, изјави...

Зошто белграѓанките се без партнери?

Иако во просек се раѓаат 1,5 отсто повеќе машки отколку девојчиња, главниот град на Србија има недостиг од мажи. Гледано низ бројки, во Белград...

Граѓански организации бараат да се повлече службената регистрација на физички лица...

Тринаесет граѓански организации бараат од Владата да ја повлече законската обврска со која Управата за јавни приходи треба да врши службена регистрација на физичките...

Компаниите што лани инвестирале можат да аплицираат за поврат на...

Сите компании што инвестирале и вработиле нови лица во текот на 2017 година, до крајот на јуни може да аплицираат за поврат на средствата,...