Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24364)

Ние сме носители на суверенитетот на нашата земја, ние сме демосот

Република Македонија се брани со ум и со срце, без насилство, но со силна и со недвосмислена волја да се стои на својот став...

Ракометарите третпат гледаат кон ЛОИ

Со нов висок пласман на СП 2019 можно е обезбедување директно место на Игрите во 2020 година во Токио или трет пласман во квалификациите,...

Макропулос, Дворкович и Шорт во трка за претседател на ФИДЕ

Светската шаховска федерација (ФИДЕ) треба да добие нов претседател на 3 октомври, на гласањето за време на Шаховската олимпијада во Батуми, Грузија Англискиот велемајстор (ВМ)...

Ова е најсрамен ден во историјата на Македонија

По потпишувањето, новата спогодба, независно дали е потпишана од претседателот, премиер или министер на МНР, ќе биде валиден правнообврзувачки меѓународен акт, независно од тоа...

Академијата на Металург го одржува 13-от летен ракометен камп

Кампот на Ракометната академија Металург е еден од најстарите ракометни кампови во Европа, а годинава се одржува со повеќе од 150 деца на терените...

Роналдо се израмни со три легенди, но сега брка други четворица

Португалецот со првиот гол на мечот со Шпанија го достигна ефектот на Пеле, Зелер и на Клосе со постигнат гол на четири мундијали, а...

Технологијата почна наголемо да „суди“ на светските фудбалски првенства

Со системот ВАР, кој дебитира на светските првенства, во саботата беа досудени два пенала (еден реализиран), а „окото соколово“ за надзор на гол-линијата, кој...

Договорот потпишан, што ни останува за понатаму?

Под сенката на шаторите во селото Нивици во Мала Преспа, вчера министрите за надворешни работи на Република Македонија и на Република Грција, Никола Димитров...

Четирите спорни правни моменти на договорот од Нивици

Димитар Апасиев 1. Првиот спорен момент на веќе потпишаниот преспански договор меѓу Македонија и Грција е што македонскиот министер за надворешни работи, Никола Димитров, според член...

Доаѓа Нова година, а со неа нова држава

Останаа уште шест месеци од оваа држава. Држте се, доаѓа нова. Вторпат до нова држава по пат на референдум. Како што рече еден од...