15.8 C
Skopje
26.10.2021 - 17:16

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24363)

Второ издание на адреналинскиот фестивал „Кога во Крушево“

Втора година едноподруго љубителите на планинските адреналински спортови и рекреативците ќе можат да уживаат во убавините на крушевските предели. Оваа година фестивалот „Вен ин...

Познати странски изведувачи на „Д-фестивал 2018“

По првиот бран изведувачи што го сочинуваат артисти од современата македонска музичка сцена - Горан Трајкоски, Дуке Бојаџиев, групата „Архангел“ и скопското андерграунд-трио „Палиндром“...

По „Километри“, Лозано со „Јако, јако“ го најавува третиот албум

Спотот за песната „Километри“ само за два месеци имa 1.300.000 прегледи на Јутјуб, што значи дека нашинците низ светот ја прифатија, бидејќи ги потсетува...

Драматурзите им се потребни на театрите

Во Македонија се вработени 28 драматурзи, беше посочено на 53. МТФ „Војдан Чернодрински“ во Прилеп Драматурзите се потребни во македонските театри бидејќи се активен чинител...

Жарко Башески со „Задушување“ на „Арт капитал“

Скулпторот со видеообраќање на Дунав, беше дел од уметниците што го отворија третото фестивалско издание во Сентандреја Со видеообраќање на лед-екран поставен на Дунав, скулпторот...

Опозицијата за цената на бензинот, Вучиќ за народниот леб

За темата за евтиниот леб во Србија се молчи, затоа што го одразува нивото на сиромаштија во земјата Владата на Србија е подготвена да ја...

Цената на нафтата ја засолуваат геополитичките случувања

Македонските власти со своите механизми на фискалната и на монетарна политика во овие услови, секако, би требало да размислат за некои фискални - даночни...

Соживотот е начин на живеење, а не куртоазија

Реис-ул-улема Сулејман ефенди Реџепи, поглавар на Исламската верска заедница (ИВЗ) Искрено да се почитуваме, да го шириме добриот збор и заемно да си помагаме. Само...

Честитки од меѓународната заедница

Меѓу реакциите со поддршка на договорот се и оние од ЕУ, НАТО, САД, Русија и многу други Веднаш по објавувањето на договорот за решавање на...

Иванов: Нема да легализирам политички дивоградби

Претседателот Ѓорге Иванов вчера во обраќање пред јавноста порача дека со договорот со Грција се брише државноправниот континуитет на РМ, нагласувајќи дека овој договор...