12.6 C
Skopje
25.5.2019 - 1:32

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24362)

Со велосипед или пешки посакаа да го допрат сонцето

За сите оние добронамерници и обични посетители фасцинирачка беше глетката на огромниот број велосипедисти, од најмали до највозрасни, за нивниот ентузијазам, упорноста и љубовта...

Со пари од ЕУ ќе се штитат и ќе се промовираат...

Грантот од 260.000 евра, кој деновиве му беше доделен на националниот парк „Пелистер“, е само еден од осумте грантови што беа доделени за големите...

Нова манипулација или нов тест на издржливост

По предлогот „Илинденска Македонија“, кој пред извесно време го објавија македонските власти, вчера грчките медиуми излегоа со детали од договорот што бил постигнат и...

Кои се вистинските причини за иселувањето

Тезите дека членството во ЕУ ќе го запре бранот иселување се спротивни од искуствата на другите земји што веќе го изоделе тој пат Иселувањето од...

Живиот дух во Охрид, наспроти романтичарските желби во Софија

Мора да се истакне дека и покрај тоа што МПЦ-ОА оваа година одбележува 1.000 години од ОА, сепак таа никогаш не се откажала од...

Ракување што го менува светот

Во декларацијата по историската средба во Сингапур, Доналд Трамп и Ким Јонг-ун се обврзуваат за нови односи помеѓу САД и Северна Кореја, денуклеаризација на...

„Баскерфест“ почна со дефиле на плоштадот „Македонија“

Фестивалот на улични уметници „Баскерфест“, кој се одржува 13-ти пат, во Скопје почна со дефиле на голем број различни уметници од Македонија и од...

Градот избра најубаво уреден двор

Градот ги избра најдобрите на јавниот конкурс за избор на најеколошка компанија, најголем придонес во областа на заштитата на животната средина, најубаво уреден двор...

Потребни се повеќе велосипедски патеки

Од ден на ден по скопските улици и булевари како сѐ повеќе да се зголемува бројот на моторните возила, а тоа го потврдуваат сѐ...