11.8 C
Skopje
24.9.2021 - 23:43

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24362)

„Архангел“ – главна ѕвезда на „Д-фестивал“

Главни ѕвезди на годинашниот „Д-фестивал“, кој ќе се одржи од 6 до 8 јули во Дојран, се членовите на групата „Архангел“. Легендарната рок-група, која е...

„Галичката свадба“ – најтрадиционален фестивал во Европа

Во своето опстојување манифестација придонела за негување на традицијата на жителите од овој крај, за да се зачуваат изворните песни, ора, и надалеку познатата...

Македонско-бугарската турнеја „Една љубов“ почнува од Скопје

Осум града во Македонија и Бугарија беа вклучени во минатогодишната заедничка турнеја „Една љубов“ (One love), чиј дел беа познати хипхоп-ѕвезди од двете држави,...

„Тексас“, „Морчиба“ и Алан Вокер на „Скопје колинг 2018“

Светски познатите рок-бендови „Тексас“, „Морчиба“ и француската атракција „Нувел Ваг“ и дуото Аксвел ен Ингросо и Алан Вокер во делот на електронската музика се...

„Лето во Македонија“ со „ЈСП-Турс“

„ЈСП-Турс“ почна со реализација на проектот „Лето во Македонија“ за развој и за афирмирање на манастирскиот туризам во државава. Секоја недела, до крајот на летово,...

Скопје ќе се претвори во музичка сцена под отворено небо

„Скопје стрит мјузик фестивал 2018“ четири дена ќе го забавува Скопје на седум локации „Скопје стрит мјузик фестивал 2018“ од 21 до 24 јуни ќе...

По Шпанија Русите најмногу купуваат станови во Бугарија

Бугарија е на второто место во групата земји што се интересни за руските купувачи на станови во периодот од вториот квартал на 2016 година...

Исполнети условите за почеток на преговорите со ЕУ

Шефот на албанската дипломатија Дитмир Бушати изјави дека Албанија ги завршила зададените обврски и оти е подготвена за почеток на преговорите за членство во...

Хрватите бегаат од популистичките мерки на власта

Претседателката на Република Хрватска, Колинда Грабар-Китаровиќ, беше изложена на критики од сите страни затоа што се обиде да понуди план за запирање на иселувањето Мерките...

Падот на градежништвото ја закочи економијата

Запирањето или забавувањето на важни инфраструктурни проекти, што резултираше и со најголема досега подреализација на капиталните инвестиции во буџетот и забавеноста во реализацијата на...