0.8 C
Skopje
27.1.2022 - 10:24

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24361)

Јавноста незначително учествува во креирањето на јавните политики

Учеството на јавноста во креирањето на политиките на земјите од Западен Балкан е тема на конференција што се одржува во Виена, а на која...

Демонстрирајте вистинско чувство за национален интерес

Во интервју за „Нова Македонија“ амбасадорот на Франција вели дека треба да се демонстрира вистинско чувство за национален интерес тогаш кога треба да се донесат...

АФП: Македонија ќе треба да ги ревидира учебниците

Во репортажа од Македонија, француската новинска агенција АФП, известува за учебниците по историја и за начинот на кој македонските деца учат за Александар Македонски. Новинарите...

Националните безбедносни стратегии на тапет

Иако во Австрија и во Германија постои заеднички став дека европската и светската безбедност се влошени, на Русија не се гледа како на голема...

Нова ера во односите помеѓу САД и Северна Кореја

Клучното прашање е на какви отстапки е подготвен севернокорејскиот лидер и дали ќе се придржува до евентуалните ветувања. Сепак, САД не ни очекуваат дека...

Бродот „Аквариус“ на „Ес-о-ес Медитеран“ собра 692 мигранти

По Италија, и Малта потврди дека нема да го прифати бродот на француската невладина организација, кој пренесува над 600 мигранти и веќе неколку дена...

Трамп не запира со критиките за најблиските американски сојузници

Американскиот претседател Доналд Трамп продолжи со острите критики до најблиските сојузници на САД, по завршувањето на самитот на Г7 во Канада. Трамп порача дека...

Основно училиште во Кисела Вода доби соба за деца со посебни...

Во основното училиште „Кирил Пејчиновиќ“ во општината Кисела Вода целосно е опремена и веќе пуштена во употреба сензорна соба за деца со посебни образовни...

Проект за откривање ’рбетни деформитети кај првачињата

„Исправи се“ е насловен проектот што општината Центар ќе го реализира за да ги открие деформитетите на ’рбетниот столб кај првоодделенците. Идејата за еден...