17.8 C
Skopje
21.10.2021 - 17:03

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24361)

„Попладнето на една идеологија“ во „Чифте-амам“

Меѓународната соработка на Националната галерија на Македонија со сродни институции од регионот ќе овозможи, вечерва во 19 часот, на македонската публика да ѝ се...

Полската архитектура како алатка за формирање на националниот идентитет

Вечерва во 20 часот во Музејот на градот Скопје ќе биде отворена изложбата „Вечност и миг. 1918-1939 - Архитектурата како алатка за формирање на...

Денови на македонската фотографија повторно во Тетово

Во „Галерија“ се изложени 101 фотографија од 43 автори Во Тетово, по пауза од 23 години, викендов беа отворени 56-те едноподруго, Денови на македонската фотографија....

Театарската критика е насушна потреба за театарот

На 53. МТФ „Војдан Чернодрински“ е одржана трибина во соработка со „Гледај.мк“ „Критиката му е потребна на театарот. Потребно е ново промислување на театарот, бидејќи...

Формирањето војска е во завршна фаза

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај не се откажува од идејата за формирање на косовската војска и очекува дека ќе биде формирана во текот на оваа...

Грчкиот парламент во боите на виножитото

Под слоганот „Присутна“, илјадници граѓани, припадници и поддржувачи на ЛГБТ-заедницата, претставници на политички партии и на дипломатските претставништва во Грција, маршираа низ улиците на...

Цената на дизелот ги блокира српските сообраќајници

Протестите на возачите поради високите цени на горивото, пред сѐ на дизелот, беа повод за нова политичка пресметка меѓу власта и опозицијата Возачите во Србија,...

Електромобилност за намалување на загаденоста на воздухот

Како до помала загаденост од патниот сообраќај во земјава е главната тема на форумот „Намалување на загадувањето на воздухот со електромобилност“, што во Скопје...

Неброени давачки го оптоваруваат стопанството

Во согласност со анализите и истражувањата од спроведената анкета потврдено е веќе претходно изнесеното, односно од година на година значително расте оптоварувањето на компаниите...

Османи очекува политичка одлука на самитот на ЕУ

Собранието вчера расправаше за извештајот на Европската комисија за напредокот на Македонија што пред пратениците го презентира вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи, кој...