Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24359)

Изведба на балетската претстава „Либертанго“

Во Националната опера и балет, со почеток на 20 јуни во 20 часот, публиката ќе може да ужива во балетската претстава „Либертанго“ од Астор...

Ентони Бордејн – човекот што нѐ научи поинаку да гледаме на...

Ентони Бордеjн, американскиот раскажувач, писател, готвач и славна телевизиска личност што ги освои гледачите низ светот, почина вчера на 61 година. Си-ен-ен ја потврди...

Поетесата Сарџоска и гитаристот Шарески во Берлин

Поетесата Наташа Сарџоска, заедно со гитаристот и композитор Георги Шарески, кој живее и работи во Берлин, настапија на 19-от Меѓународен поетски фестивал во Берлин...

Бесмртните Криденси и неповторливиот Џон Фогерти

Рок-групата „Криденс клиервотар ривајвал“ е најпочитуваниот бенд во САД од раниот период на рок-музиката. Оваа група свирејќи рок, кантри, блуз и џез на крајот...

Матеја Матевски – величина што ги надмина границите на нашата земја

Една од најмаркантните и најстамените фигури на современата македонска поезија, човек со фасцинантна уметничка ерудиција, кој зад себе остави грандиозно дело, раскошна дарба и...

„Поречки средби“ во Долна Белица

Четиринаесетти пат денеска во селото Долна Белица, Бродско, ќе се одржи манифестацијата „Поречки средби“, на која се очекуваат повеќе од 2.000 гости, а ќе...

Филмот и музиката собраа илјадници луѓе во Градскиот парк

Градот Скопје, киното „Милениум“ и Младинскиот културен центар изминативе денови организираа две исклучителни вечери под отворено небо во Градскиот парк. Првата, која собра, според...

Бугарската армија се модернизира со нови авиони

Бугарските пратеници вчера требаше да гласаат за новата програма за модернизација на армијата на Бугарија и се очекува таа да биде поддржана од сите...

ЕУ планира мигрантски кампови во Албанија или во Косово

На самитот во Софија лидерите на земјите-членки на ЕУ разговарале за можноста за отворање мигрантски кампови во државите од балканскиот регион, со што би...

Санадер заговара голема коалиција меѓу ХДЗ и СДП

Задачата на таквата коалициска влада би била политички да завршат Втората светска војна и Татковинската војна, за конечно Хрватска да се сврти кон иднината...