Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24358)

Делата на Костојчиноска-Узунчева во Прилеп

Творештвото од Марјана Костојчиноска-Узунчева ќе биде претставено вечерва од 19.30 часот во галеријата „Борко Лазески“ во Прилеп. Уметницата се претставува со колажи на платно...

Замина поетот што ги надминува земните и вонземните хоризонти

Поетот академик Матеја Матевски, добитник на престижни поетски признанија, почина во Скопје каде што денеска и ќе биде погребен Тивкиот поет, академик Матеја Матевски, чија...

Најдобрите филмови за мистичниот свет на модата

Исто како и филмот, и модата отсекогаш се сфаќала како спој на магичното и реалното. Во вид на раскошни креации или едноставни дневни костуми,...

Том Круз и Вал Килмер во „Топ Ган 2“

Холивудските глумци Том Круз и Вал Килмер ќе ги повторат своите улоги како соперници во продолжението на „Топ Ган“, со поднаслов „Маверик“. Во вториот дел...

Две книги за Коле Чашуле во прилепската библиотека

Библиотеката „Борка Талески“ од Прилеп издаде две книги „Семејните библиотеки во Прилеп“ и „Коле Чашуле - библиографија“. Во првата, чии автори се Петар Петрески...

Изложба на фотографии „Corpus Queer: тела на отпор 1980-2018“

Музејот на современата уметност (МСУ) од вчера до 10 јуни ќе биде домаќин на дел од програмата на Викендот на гордоста Скопје 2018, што...

Бијонсе и Џеј Зи ги обновија брачните завети

Аренби-пејачката Бијонсе и раперот Џеј Зи, на отворањето на новата заедничка турнеја, објавија дека ги обновиле своите брачни завети, повторно застанувајќи пред олтар. Тие на...

Археопаркот „Бразда“ повторно актуелен

ПН Утре на локалитетот на паркот ќе се прикаже документарец, а ќе биде отворена и изложба за владетелската гробница Во археопаркот „Бразда“ во близината на...

„Сексот и градот“ и по 20 години сe уште актуелна и...

Верувале или не премиерата на култната серија „Сексот и градот“ беше пред 20 години, на 6 јуни 1998 година. Сместена и снимена во Њујoрк...

Подобро е да има повеќе квалитет, отколку повеќе настани

Вечерва почнува 53. издание на МТФ „Војдан Чернодрински“. Како нов уметнички директор, што е тоа што ќе ѝ го понудите на публиката? - Пред сѐ, сакам...