1 C
Skopje
21.2.2019 - 11:26

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24357)

Талентот ти дава крилја да го оствариш она што го носиш...

По учеството во емисијата „Никогаш не е доцна“ публиката се сети на мене и сега има желба повторно да ме гледа и да ме...

Претставена „Во градината има само љубов“ на Филип Димкоски

Младиот поет Филип Димкоски завчера во домот на културата „Кочо Рацин“ ја претстави својата нова поетска книга „Во градината има само љубов“. Уредник на...

„Болеро“

Францускиот композитор Морис Равел (1875-1937) е најдобриот познавач на душата на симфонизмот, најголемиот мајстор на хармонијата и на оркестрацијата. Неговите дела и ден-денес се...

Овации за „Коцкар“ на Битолскиот театар во Црна Гора

Драго ми е што сме овде и што на крајот на месецот ќе имаме можност да возвратиме за гостопримството на претстојниот „Битола Шекспир фестивал“,...

Австрија бара воена заштита на границите кон БиХ

Сѐ поголемиот број мигранти што поминуваат низ маршрутата што води низ Босна и Херцеговина и Хрватска ги заостри односите со соседните земји од Европската...

Приштина се повлече од дијалогот за ЗСО

Координаторот на Владата на Косово за дијалогот со Србија, Авни Арифи, изјави дека Приштина одбила да учествува на состанокот во Брисел најавен за денеска,...

Угостителски попусти одоко и по национална основа

Наплатувањето исти услуги по различни цени за странските и за домашните гости во Хрватска стана разработена шема, што може да се смета и за (полу)илегална Ценовниците...

Платежната инфраструктура во Македонија е во линија со светските стандарди

Платежната инфраструктура во Македонија е во линија со европските и со светските трендови и стандарди и постојано се унапредува и надградува, ова беше истакнато...

Твитер-дипломатија и политичко рандеву во Сингапур

Многу актери се вклучени во решавање на замрзнатото севернокорејско прашање за истото тоа да заврши со неуспех. Истовремено, неговото решавање ќе го иницира и...

Трамп и уметноста на договорот со Северна Кореја

Само пред неколку дена, планираниот самит во Сингапур помеѓу американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун изгледаше дека виси на конец. Преговорите...