Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24355)

Патот од Неготино до Демир Капија готов до средината на јуни

До средината на јуни се очекува да биде пуштен патот од Неготино до Демир Капија, а кон почетокот или крајот на август обратната делница...

Компаниите можат да бидат поуспешни со повеќе инженерки

Истражувањата покажуваат дека младите жени се запишуваат и студираат на техничките факултети со подобар успех од мажите. Но по завршување на факултетот, се намалува...

Сафари низ дивите беспаќа на Јабланица

На околу 14 километри од крајбрежјето на Охридско Езеро и Струга почнуваат да се распленуваат корените на планината Јабланица. Јабланица е втора по големина...

Стручното образование и стопанството треба да се во спрега

Договорот за соработка што го потпишавме со шесте големи компании, „Макстил“, „Ванхол“, „Арцерол Митал“, цементарницата „Усје“, „Раде Кончар“ и „Виталија“, е голем успех за...

Вартоломеј и Јеронимос разговарале за МПЦ-ОА

Македонската православна црква и црковното прашање биле едни од темите за кои, вчера во Атина, разговарале поглаварот на Грчката православна црква архиепископот Јеронимос и...

Бркањето рокови е стратегиска грешка

Наметнатиот спор за името од страна на Грција деновиве е во фаза на исчекување на најавениот телефонски разговор меѓу премиерите на двете држави. Во...

Половина век од убиството на Роберт Кенеди

Претседателскиот кандидат Роберт Ф. Кенеди пред половина веќе беше застрелан и фатално ранет во хотелот „Амбасадор“ во Лос Анџелес, само неколку часа по победата...

„Баскерфест“ со програма за сите возрасти

Традиционално во главниот град и оваа година ќе се одржи фестивалот на улични изведувачи „Баскерфест“. Од 12 до 17 јуни на плоштадот „Македонија“ во...

Зоолошката градина со нови клима-уреди за животните

Зоолошката градина во Скопје потпиша меморандум за соработка со фирмата „Вивакс“, со што на своите жители ќе им овозможи подобри услови за живеење. Всушност,...