Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24355)

Едноминутниот „Слатки соништа“ награден во Хрватска

Прилепчанецот Зоран Пиловски доби златна плакета на УНИКА - хрватскиот фестивал на едноминутен филм, кој се одржа во Пожега. Од вкупно пријавените 494 филма...

Краткиот „Види ја ти неа“ во Палм Спрингс и во Сиднеј

Краткометражниот игран филм „Види ја ти неа“ во режија на Горан Столевски го продолжува својот фестивалски живот во Палм Спрингс, САД и во Сиднеј,...

Летово – прв филмски фестивал на плажа

Првото издание на фестивалот ќе се одржува во Охрид, некои од активностите ќе се одржуваат на различни локации низ градот, а главната програма ќе...

„Јами дистрикт“ со најмногу награди на 63. „Стеријно позорје“

Наградата на критиката ѝ е доделена на претставата „Царство небеско - епика балканика“ Претставата „Јами дистрикт“ во режија на Кокан Младеновиќ е добитник на седум...

Од мрзливост се раѓа препотентно незнаење

Треба да се има на ум дека за една ситуација не е крива младината, туку оној што ја расипал младината Не гледам телевизија. Не читам...

Рама: Заслужуваме почеток на преговори

Албанскиот премиер, Еди Рама, високо ја оценува поддршката на Австрија, во секој клучен миг низ кој минала неговата земја, посочувајќи ја како силен партнер...

Преполовен бројот на новородени

Бројот на новороденчиња во Косово е преполовен споредено со оној од пред четири децении, но и покрај тоа Косовците се лидери во регионот според...

Белград не го прифаќа американскиот план за Косово

Претседателот на Одборот за Косово и Метохија во српскиот парламент, Милован Дрецун, вели дека постои огромен јаз меѓу Србите и Албанците, а помирувањето на...

Недостигот од сезонски работници го загрозува туризмот

Работата на келнерите на скалата на општествената прифатливост се наоѓа многу ниско, а за тоа придонесува и нехуманиот однос на хрватските работодавци Иднината на хрватскиот...

Преспанските овоштари бараат враќање на градобијните ракети

Итно враќање на градобијната заштита за намалување на штетите од град врз земјоделските култури бараат земјоделците од преспанскиот регион. По силното невреме со град,...