Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24353)

Царината електронски ќе ја определува вредноста на увезените половни возила

Вредноста на увезените половни возила од вчера во Царината ќе се пресметува електронски. Електронски систем што од вчера е пуштен во работа ќе ја...

Иванов побара од премиерот да му ја достави документацијата за преговорите

Претседателот Ѓорге Иванов вчера побара од премиерот Зоран Заев да му ги достави предлогот за водење преговори со уставна основа, нацртот на договорот, како...

Заев: Граѓаните ќе бидат уверени дека сме на вистинскиот пат

Една година од формирањето на владата на премиерот Зоран Заев, Собранието вчера расправаше за избор на нови министри, при што Заев во своето експозе...

Што значат странските воени бази за Европа и за регионот

Државите од Европа, па дури и од најблиското соседство на Македонија, иако под безбедносен чадор на НАТО, сепак, посакуваат и бараат американско воено присуство...

Волците повторно ги острат канџите

Во периодот кога Република Македонија поинтензивно настојува да најде решение за своите меѓународни проблеми, и сето тоа во рамките на меѓународно право и во...

Граѓаните се изнапешачија да надополнат картичка на ЈСП

Корисниците на јавниот градски превоз деновиве се изнашетаа низ градов за да стигнат до билетарниците на Јавното сообраќајно претпријатие за да ги надополнат картичките...

Македонците најмногу трошат на храна

Анализата на ДЗС укажува дека дури 22 отсто од анкетираните домаќинства се изјасниле оти нивните примања не ги задоволуваат во целост потребите, додека 34,6...

Скопјани со дилема дали ќе се испива чашка повеќе со ваучер...

Веста дека кафеаните низ Скопје ќе даваат ваучери за такси-превоз на пијани гости сѐ уште не ја затвори граѓанската дебата, што потоа се разви,...