6.8 C
Skopje
28.11.2021 - 4:00

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24352)

Најголемите филмски губитници во последните 15 години

Филмските студија сонуваат за блокбастери, филмови што ќе им донесат огромна заработувачка и ќе ги оправдаат целиот труд и парите вложени во овие проекти....

Снуп Дог со џиновски коктел влезе во Гинис

Снуп Дог влезе во Гинисовата книга на рекорди по направен најголем коктел. Својот рекорд го регистрираше на фестивалот „Ботл Рок Нејпа Вели“, кога направи...

Изабел Ипер како мистериозната Ева

Француската филмска драма „Ева“, во режија на Беноа Жако, во која главните улоги ги толкуваат Изабел Ипер и Гаспар Улие, деновиве пристигнува во европските...

Серијата „Розен“ на Еј-би-си укината поради расистички твит

Славната американска глумица Розен Бар (65) поради срамниот расистички твит остана без работа, а серијата со која се прослави и која го носи нејзиното...

„Харлито“ на Шварценегер на холивудска аукција

На почетокот на јуни ќе се одржи неколкудневна аукција што ќе ги воодушеви љубителите на филмот „Харлито“ на Арнолд Шварценегер во „Терминатор 2“, количката на...

„Дизни“ бесправно ги користел песните на Мајкл Џексон?!

Компанијата што управува со имотот на Мајкл Џексон ја тужеше продукцијата „Дизни“, бидејќи во нивната неодамнешна емисија „Последните денови на Мајкл Џексон“, емитувана на...

Велешкиот театар со две награди на фестивал во Русија

Театарот „Јордан Х.К-Џинот“ од Велес со претставата „Вдовицата се мажи“ ги доби наградите за најдобра странска претстава и најдобар актерски ансамбл на интернационалниот театарски...

„Отаде црнилото“ – самостојна изложба на Велимир Жерновски

Вечерва со почеток во 20 часот во Музејот на современата уметност во Скопје се отвора самостојна изложба на ликовниот уметник Велимир Жерновски насловена „Отаде...

Изложбата „Дали и ти си мигрант?“ во Прилеп

„Дали и ти си мигрант?“ е тематската изложба на прилепскиот уметник Дарко Талески што ќе биде отворена вечерва во 20 часот во ликовната галерија...

Креативниот исход скоро никогаш не е мудар!

Според логиката во светската правна и политичка реалност, тоа име ни припаѓа нам, на Македонците. Заради тоа ни треба мудроста на Соломон, која ќе...