Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24351)

Иновативната инклузивна практика во училиштата на филм

До инклузивност со соработка“ е филм што ја следи интимната приказна на Николина Новакова, ученичка со попреченост во осмо одделение во училиштето Документарниот филм „До...

Пишувањето пред спиење ослободува од лоши мисли

Доколку имате емоционален товар од кој со години не можете да се ослободите и тој само се таложи во вашите мисли, сѐ што треба...

По половина век се вратија крштевките и венчавките во Белица

Надежта дека македонските села повторно ќе заживеат се неодамнешните свечености во Белица, кога се празнуваше заштитникот на селото Александрија Големиот верски празник, Александрија, во селото Белица,...

„Дридпен“ со нова доза шарени чудовишта

Давид Ристевски, основачот на брендот „Дридпен“, неодамна ја лансира својата нова продажна колекција „Дридпен самар 2018“. Новата колекција вели дека е обоена во розово,...

Аида на полна месечина

Четиричинката „Аида“, со либрето на Антонио Гизланцони (1824-1893 г.) е една од најпознатите опери на Џузепе Верди (1813-1901 г.). Праизведена е во Каиро, Египет,...

Промоција на книгата „Бдеењето на Одисеј“ од Драги Михајловски

Промоција на книгата „Бдеењето на Одисеј“ од Драги Михајловски, издание на „Детска радост“ ќе се одржи во „Салон 19:19“ утре со почеток во 19.19...

Дипломатските игри околу Лазар Мојсов во 1990-тите

Кон крајот на ноември и почетокот на декември 1992 година, како потсекретар во Министерството за односи со странство, денешно МНР, направив листа од 15...

За книгите што не се читаат на плажа, среде врева, самослици...

Сѐ ми се чини дека кај македонските читатели расте еден консумирачки апетит за голтање пред сѐ, романи и романчиња, со кои во моментот можат...

Општа блокада на сообраќајот во Грција

Најголемите грчки синдикати на вработените во јавниот и приватниот сектор вчера одржаа 24-часовен генерален штрајк, што ја парализира цела Грција. Синдикатите ги повикуваат граѓаните...

Вучиќ: Договорот со Албанците е во интерес на Србија

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека во интерес на Србија е да се постигне правнообврзувачки договор со Албанците и оти за негово постигнување мора...