Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24349)

Кога луѓето и ежот водеа љубов

Кога би напишал леток за нашата транзиција во изминатите речиси три децении (а инспириран од една често слушана непристојна изјава во чаршијата), чинам дека...

Потенцијалот на Студенчишко Блато е огромен ако се управува паметно

Идејата за ставање под заштита на Студенчишко Блато е стара со децении, но во последниве години повторно е актуализирана Студенчишко Блато е единственото зачувано блато...

Промоција на „Триптих љубов“ од Ставре Џиков

Промоција на книгата „Триптих љубов“ од Ставре Џиков ќе се одржи на 7 јуни (четврток) во 11 часот во портата „Македонија“. Промотори се писателот...

Ѓукановиќ ја освои и локалната власт

Коалицијата „За добро на граѓаните на Подгорица“ на Мило Ѓукановиќ, оствари убедлива победа на локалните избори во Подгорица, со освоени 47,9 отсто, покажуваат податоците...

Книга раскази за Скопје на Томислав Османли

Под насловот „Тајното братство на носталгичарите“, деновиве излезе од печат уште една збирка раскази на Томислав Османли. Станува збор за богат избор од кратки...

Заедница на српските општини до крајот на годината

Српската листа сака уставни измени за да се отвори патот за формирање заедница на српските општини. Оваа опција ја најави Игор Симиќ, пратеник во...

Писателите порачаа – книгите треба малку да ги променат нештата

Шестото издание на интернационалниот литературен фестивал „ПРО-ЗА Балкан“, отворено викендов, завршува вечерва во „Даутпашиниот амам“ каде што писателите ќе читаат извадоци од своите дела Во...

„Книжевни магнитуди“ во „Јавна соба“

Настанот „Книжевни магнитуди“, чиј домаќин е Марта Маркоска, а гости се Тихомир Јанчовски и Душко Крстевски, ќе се одржи вечерва во 20 часот во...

Проклет Пиксерекур

Жилбер де Пиксерекур. Татко на мелодрамата, онаа од XIX век. Жанрот што го даде квасецот на мелодрамското, кој дојде од Запад, а од кој...

Хрватска ги присвои имотите на поранешни фирми од СФРЈ

Според процените, имотот на српските правни субјекти во Хрватска изнесува околу две милијарди евра Хрватскиот парламент ги усвои измените и дополнувањата на Законот за управување...