Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24346)

Италија ќе добие премиер технократ

Џузепе Конте, професор по приватно право на Универзитетот во Фиренца, речиси целосно непознат за повеќето Италијанци и за голем дел од академските кругови, ќе...

Нов екоавтобус се приклучува во јавниот сообраќај на Скопје

Јавното сообраќајно претпријатие Скопје потпиша договор со компанијата „Ман импортер Македонија“, за пробно користење нов екоавтобус. Свои потписи на договорот ставија Кристијан Чушков, директор на...

На Скопје му фалат оџачари, ама и пожарникари

На скопската противпожарна бригада ѝ недостигаат уште 124 пожарникари доколку сега се вработат 50 нови лица. За овие борци со пламените јазици да одговорат...

Нов мост ќе ги спои скопските населби Аеродром и Автокоманда

Проектот предвидува нов и реконструкција на стар булевар долг 2.170 метри со 6 коловозни ленти, велосипедски и пешачки патеки и дрвореди Градот Скопје најави дека...

Направете си здрав појадок

Појадокот е најважниот оброк во денот и вреди да вложите малку повеќе време за да си обезбедите висококвалитетна храна, која ќе ви ја даде...

Македонија оди на победа против Летонија

Најдобрите одбојкари на Македонија вечерва во Даугавпилс (19.30 часот) се среќаваат со Летонија, во рамките на второто коло во групата А во Сребрената европска...

Пелистерци без бело знаме, но и без оптимизам

Во реприза на ланското финале, вечерва во Струмица (стадион „Младост“ 20 ч.) играат Пелистер и Шкендија Во 26-то финале на фудбалскиот Kуп на Македонија, во...

Изложбата „За животните и луѓето“ во Музејoт на Македонија

Вечерва во 19 часот во Музејот на Македонија ќе се отвори изложбата „За животните и луѓето“ од Етнографскиот музеј во Загреб. Изложбата ќе биде...

Како децата поуспешно да ги откријат тајните на шаховската игра

Учењето треба да биде забавно, а шаховската игра не треба да биде претставена како речник што чека да се запомни, туку како книга за...

Изложбата „Спам“ на Илина Арсова во Прилеп

„Спам“ е тематската изложба од Илина Арсова, што ќе биде отворена денеска во 13.30 часот во ликовниот салон на ЦК „Марко Цепенков“ во Прилеп....