-2.3 C
Skopje
27.1.2022 - 8:43

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24345)

Монт Еверест фатален за гевгеличанецот Петков

Ѓорги Петков, 63-годишниот доктор-инфектолог, починал од срцев удар на Хималаите во обидот да го искачи највисокиот врв на светот Македонскиот планинар Ѓорѓи Петков, 63-годишниот доктор-инфектолог...

Празник на книгата и на младоста

трaдиционалното Литературно матине за деца, најмладите љубители на пишаниот збор имаа можност да другаруваат со познати македонски писатели за деца и млади, а специјална...

Станува збор, а не се работи

Преводи... Ако речам дека преводите на книги, особено од српски или од хрватски јазик ни се катастрофални.... Верувам некои ќе се согласат со мене,...

Ученици од четири земји соработуваа и другаруваа во Кавадарци

Основното училиштето „Гоце Делчев“ од Кавадарци од 4 до 11 мај беше домаќин на седумдневната работилница на темата „Ние сме против дискриминација и насилство“....

Уште една награда за младиот саксофонист Мирослав Миленкоски

Мирослав Миленкоски, ученик во основното музичко училиште „Ордан Михајлоски-Оцка“ во Прилеп, повторно е прогласен за најдобриот саксофонист на државниот натпревар, кој се одржа неодамна....