Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24345)

Мадуро реизбран за претседател на Венецуела

Досегашниот претседател на Венецуела, Николас Мадуро е победник на завчерашните претседателски избори во оваа јужноамериканска држава. Според првите официјални податоци, Мадуро добил 5,8 милиони...

Дали ФБИ го шпионирал Трамп?

Американскиот претседател го обвинува ФБИ дека ја шпионирал неговата предизборна кампања во 2016 година и тоа во политички цели. Трамп порача дека ако се...

Основци од Гази Баба ќе пијат прочистена вода преку филтри

Во име на истакнување на важноста од консумирање чиста вода за здравјето, растот и развојот на децата, градоначалникот на Гази Баба го почна поставувањето...

Карпош ќе ангажира лични асистенти за учениците со посебни потреби

Општината Карпош во учебната 2018/2019 година ќе ангажира лични асистенти за учениците со посебни потреби, за сите основни училишта што се наоѓаат во нивната...

Заезерени булевари по секој дожд, а Скопје со атмосферска од само...

Повторно дождови, можно невреме попладне, гласат најавите на метеоролозите, а тоа, пак, за скопјани значи повторно влегување во сообраќаен хаос на полни улици со...

„Мобилај“ ќе произведе систем за управување за 8 милиони автономни автомобили

Израелската компанија „Мобилај“, која е во сопственост на корпорацијата „Интел“, потпиша договор за производство на технологија за 8 милиони автономни автомобили. Според официјалните информации,...

Шлаканица за Веспрем, титула за Сегед

По раната елиминација во Лигата на шампионите (ЛШ), најтрофејниот унгарски клуб Веспрем доживеа уште еден шок за крајот на сезоната. Ракометарите на Сегед направија...

Македонија со победа над Косово ја почна „сребрената“ кампања

Одбојкарската репрезентација на Македонија со очекувана победа на гости над Косово од 3-1 (20-25, 25-16, 25-17 и 25-14) во групата А ја почна годинашната...

Меси не запира со давањето голови

Зад Меси, кој петти пат ја освојува „златната копачка“ за постигнатите 34 гола (68 поени), сезонава се двајца фудбалери од англиската Премиер-лига, Мохамед Салах...