5.2 C
Skopje
11.12.2019 - 16:20

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24344)

Кинеските бомбардери го алармираа Пентагон

Реакцијата на САД следува откако кинеската воена авијација првпат во Јужно Кинеско Море распореди бомбардери со голем дострел, со што во нивен досег се...

Меѓународната петорка крои нов договор за Иран?

Новиот договор предвидува финансиска помош за Иран, а за возврат Техеран да ги ограничи производството на балистички ракети и своето мешање во земјите од...

Уапсен еден од лидерите на Чепинскиот клан

Оваа криминална групација се појавува во разни полициски истраги и се поврзува на најразлични политички и финансиски афери во Хрватска Неодамнешното апсење на Драган Баковиќ...

Во Градскиот парк летаат стотина вида птици

Птиците се многу повеќе од предвесници на пролетта. Отсуството или намалениот број на одреден вид птици, кои се среќавале во огромен број на одреден...

Додека не освојам олимписки медал, нема откaжување од каратето

Крајна цел ми е да се закитам со медал од Олимписките игри. Имам можност да фатам два олимписки циклуса, првиот е Токио 2020, а...

Вардар се закити со 13-от куп-трофеј

Во финалето на 26-то издание на турнирот што се одржа во салата „Младост“ во Битола, Вардар го победи Металург со 30-26 Ракометарите на Вардар по...

Ју Венјун од Кина е 17-та светска шаховска првенка

Во мечот од 10 партии, таа ја совлада поранешната шампионка, сонародничката Тан Жонгуи со 5,5-4,5 Кинеската шахистка, велемајсторката (ВМ) Ју Венјун (рејтинг-поени 2.571, рангирана втора...

Словенецот Лука Дончиќ најмлад МВП во Евролигата

Пред синоќешното 14-то финале од Евролигата во кошарка, меѓу шпанскиот Реал Мадрид и бранителот на титулата, турскиот Фенербахче, младиот словенечки репрезентативец, Лука Дончиќ (19)...

Челси го победи Манчестер јунајтед со тактиката на Мурињо

Во 137-то финале на ФА-купот, Челси го совлада Манчестер јунајтед со 1-0 со голот на Еден Азар Челси, Антонио Конте и навивачите на лондонскиот клуб...