Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24344)

РИМ

Нашиве „креативци“ не отидоа подалеку од старите југословенски наративи: го извадија од ракав на основачкиот мит за Илинден, кој во бившата држава служеше како ‘доказ’...

Инаугурација на Ѓукановиќ без опозицијата и без државници

Новоизбраниот претседател на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ, вчера положи заклетва пред пратениците, со што официјално ја презеде функцијата. Тој ја презеде оваа должност од...

Каде води третиот пат на Балканот

На овој самит уште еднаш се покажа отсуството на јасна визија на европските лидери за иднината на овој дел од Европа. Сегашната состојба ја...

Временска, историска или религиска одредница

Ако новата одредница „илинденска“ ја гледаме низ диоптрија на една религиска одредница, а нема основа зошто да не биде така, тогаш Македонија ја (де)конструираме...

Над 130 милиони евра за малите и за средните претпријатија

На малите и на средни претпријатија до крајот на годината ќе им бидат на располагање 136 милиони евра, средства обезбедени преку Европската инвестициска банка,...

Бугарските патишта покриени со рози

Производителите на рози блокираа повеќе патни правци во Бугарија поради ниската откупна цена на розите Километарски колони автомобили имаше на патот Пловдив - Карлово во...

ТВ-дуелите се враќаат на сцена

Македонија наскоро ќе му стави крај на долгогодишниот недостиг од телевизиски соочувања на политичарите од највисоко ниво. Иако нема избори, поради актуелностите поврзани со наметнатиот...

Поскапувањето на нафтата го вклучи алармот кај транспортерите

Со сегашните цени на горивата, транспортерите работат на работ на рентабилноста, поради што има опасност да се затворат некои од малите фирми Растот на цената...

Изгубената генерација на Исламската држава

Во затворите во Македонија има лица што издржуваат казна во согласност со кривичноправните прописи за учество во странски паравоени формации во Сирија како и...

По лидерската средба нема решение за спорот со Грција

Реакциите на предлог-името од Зоран Заев - „Република Илинденска Македонија“, и во домашната и во грчката јавност, не говорат во прилог на увереноста на...