Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24344)

Изложба на креативните акции што го менуваат општеството

Преку изложени фотографии, реквизити, транспаренти и други елементи, кои биле дел од различните граѓански акции за промени во општеството во земјава во изминатите десетина...

Книга со 175 органски рецепти за нега на лице, тело и...

Промоција на книгата „Природно убави со Биодевојка“ од блогерката Вики Андонова, што ќе се одржи утре во 18 часот во центарот за дизајн и...

Велешкиот театар со „Вдовицата се мажи“ на фестивал во Русија

Театарот „Јордан Хаџи Константинов-Џинот“ од Велес со комедијата „Вдовицата се мажи“ од 25 до 31 мај ќе настапи на интернационалниот театарски фестивал „Руска класика“...

Промоција на книгата „Викајте ме Естебан“

Промоцијата на книгата „Викајте ме Естебан“ од босанската авторка Лејла Каламуиќ, во организација на „Блесок“, ќе се одржи вечерва во 20 часот во Мобилна/Монтажна...

Изложбата на Мазев – музејски проект на годината

Национална галерија на Македонија е еден од добитниците на годинашните награди на конкурсот 18 мај - Меѓународен ден на музеите за особени достигнувања во...

Моите песни се попаметни од мене и ќе ме надживеат

Во рамките на серијата концерти со кои Ѓорѓе Балашевиќ одбележува 40 години успешна музичка кариера, во саботата овој познат кантавтор имаше незаборавна средба со...

Доаѓаат врвни издавачи заинтересирани за македонската литература

„Далки архив прес“ планира повеќегодишна едиција на македонската литература и издавање по пет книги годишно, што ќе вклучи проширена маркетинг-програма, а и ќе ги...

Надворешната помош е добредојдена

Имајќи го предвид изнесеното вреди во овој момент, во нашиот случај, колку за сегашноста толку, а можеби и повеќе за иднината на двата народа...

Има решение на т.н. „проблемот“ за името

Битни се следните принципи во меѓународното право: 1. Државите немаат ексклузивни права на државни имиња. (РМ е правен идентитет на држава со дефинирани граници, а...

Осуди за нападот над солунскиот градоначалник

Премиерот на Грција, Алексис Ципрас, го осуди нападот врз градоначалникот на Солун, Јанис Бутарис. На својот твитер-профил Ципрас напиша дека напаѓачите се екстремни десничари...