Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24342)

Пристигна анимираниот филм „Мисијата Катманду“

Од идната недела во кината во Скопје ќе почне да се прикажува анимираниот филм „Мисијата Катманду“, синхронизиран на македонски јазик. Ова интересно остварување ги...

Рајан Рејнолдс ја откри тајната на среќниот брак

Холивудските глумци Рајан Рејнолдс и Блејк Лајвли се во брак веќе шест години и, како што вели ѕвездата од „Дедпул 2“, тоа ќе трае...

„Бритиш ервејс“ со посебен екипаж за кралската свадба

Авиокомпанијата „Бритиш ервејс“ соопшти дека утре ќе ја одбележи венчавката на принцот Хари и на актерката Меган Маркл на тој начин што на летот...

Рис Витерспун ќе продуцира документарец за Навратилова

Познатата глумица Рис Витерспун ќе продуцира документарен филм за поранешната тениска ѕвезда Мартина Навратилова и за нејзиниот активизам за човекови права. Имено, чешко-американската тенисерка по...

Филмот на Ларс фон Трир доживеа дебакл во Кан

Проекцијата на новиот филм на данскиот режисер Ларс фон Трир, „Куќата што ја изгради Џек“, на годинешниот Филмски фестивал во Кан ја обележи предвременото...

Објавен првиот трејлер на филмот „Боемска рапсодија“

Неодамна беше објавен првиот трејлер за долго очекуваниот филм што се снима за култната група „Квин“, насловен „Боемска рапсодија“, во кој главната улога ја...

Хју Грант заврши со романтичните комедии

Актерот Хју Грант, познат по своите романтични улоги изјави дека веќе нема да се појавува во романтични комедии, затоа што сега веќе е „остарен...

„ФХ3Х“ направи дел од ефектите на „Дедпул 2“

Македонската компанија за анимација и визуелни ефекти „ФХ3Х“ учествуваше во креирањето на визуелните ефекти на филмот „Дедпул 2“, чија премиера се одржа вчеравечер во...

Македонистички денови во МАНУ

Меѓународната научна манифестација „Македонистички денови во МАНУ“ се одржа деновиве во Скопје, во организација на Истражувачкиот центар за ареална лингвистика (ИЦАЛ) и Македонската академија...

Серијата „Пријатели“ требало да се вика „Инсомнија кафе“

На 6 мај во 2004 беше емитувана последната епизода од една од најпопуларните американски телевизиски серии во светот „Пријатели“. Серијата за шесте пријатели, Моника,...