Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24341)

Кризата во самодовербата на Западот

Судбоносна грешка за западните сили ќе биде да ги отфрлат идеите и институциите што овозможија просперитет и стабилност во изминатите децении. Пред сè, САД...

Сите погледи кон Македонија и Грција

Премиерот Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас денеска претпладне, според најавите во Софија, ќе имаат втора средба во четири очи откако се...

Пад на европските економии во првиот квартал

Бројките на Евростат покажаа дека порастот во првиот квартал во Германија, Холандија и во Британија забави повеќе од што беше прогнозирано во првите три...

Спорот со Грција не е рационален

Прашањата на националниот идентитет се многу чувствителни и решливи само во рамките на конкретни историско-културни и политички услови. Спорот со Грција околу името Македонија...

Што треба да им се каже в лице на Ципрас и...

Поради тежината на историскиот момент и последиците што би паднале врз македонскиот народ и држава, од евентуална избрзана и недоволно промислена одлука, и водејќи...

Историја на нуклеарната програма на Иран

Шефовите на дипломатиите на Германија, Франција и на Британија се сретнаа во Брисел, каде што дискутираа за наоѓање начин за спасување на иранскиот нуклеарен...

Ким Јонг-ун сака да ја избегне судбината на Гадафи

Северна Кореја се закани со откажување на претстојниот историски самит на лидерот Ким Јонг-ун со американскиот претседател Доналд Трамп, поради воените вежби во Јужна...

Протестите на Бит-пазар пет дена ги револтираат граѓаните

Петти ден по ред дваесетина продавачи, кои протестираат за да се вратат и да продаваат на диво по тротоарите на Бит-пазар, го блокираат сообраќајот...

„Матурската парада“ утре на Градскиот плоштад

Точно напладне в петок на плоштадот „Македонија“ скопските матуранти ќе го одиграат познатиот танц квадрил, како дел од годинашната „Матурска парада“. Со нив истовремено ќе...