Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24341)

Грција и Албанија и годинава најпривлечни летни дестинации

И покрај сѐ понискиот стандард, сепак, повеќето граѓани на Кичево не се откажуваат од традицијата барем 7 дена во текот на летото да поминат...

Музиката на моето детство

Ако љубовта кон музиката е вткаена во синџирот на ДНК, јас сум сакала сериозна музика уште пред да се родам. Мајка ми и татко...

„Последниот чувар на островот Елис“ на македонски

Издавачката куќа „Антолог“ го најавува објавувањето на романот „Последниот чувар на островот Елис“ од француската писателка Гаел Жос. Романот е добитник на Наградата за...

Надрилекарствата закана за истребување на лилјаците од Темната пештера

Лекот направен од лилјак, потопен во литар масло што отстојал три недели лекува увоболка, а пак, крв од лилјак капната на вратот помага за...

Промовирана „Пинокио и вештерката“ на Наташа Димитриевска

„Пинокио и вештерката“ е насловена новата, трета по ред книга на авторката Наташа Димитриевска, која завчера ја доживеа својата промоција во кафулето „Амигос“ на...

Прилепски театар со „Обѕрни се во гнев“ гостува во Бугарија

Театарот „Војдан Чернодрински“ со претставата „Обѕрни се во гнев“ во режија на Kристина Димитрова утре гостува на Фестивалот на малите театарски форми во Враца,...

Анастејжа со својот моќен глас и ведрина ги одушеви скопјани

На бис Анастејжа испеа песна посветена на нејзините обожаватели, насловена „My Everything“, со која ѝ се заблагодари и на скопската публика, а крајот на...

Каде да се гради охридската марина

Чувствувам обврска да им обрнам внимание, а со тоа и да им помогнам на охриѓани во врска со проектот за марина на делот пристаниште...

Прошетка низ палатите на старо Скопје за Денот на музеите

По повод Меѓународниот ден на музеите, 18 мај, влезот во Музејот на Македонија утре ќе биде бесплатен. Во таа пригода, на посетителите ќе им...

Трајна, разумна и праведна спогодба

Во настанатиот спор и во преговорите секоја од страните сака да верува во исправноста на своето размислување и расудување. Состојбата на различното верување и...