7.8 C
Skopje
6.12.2021 - 22:44

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24340)

„Водовод“ го продолжи рокот за плаќање на рати

Јавното претпријатие „Водовод и канализација“ ќе им го продолжи рокот до 29 мај годинава на граѓаните што имаат заостанат долг и сакаат да склучат...

Скопје град за регенерација на културното наследство

Во рамките на европскиот проект Регенерација и оптимизација на културното наследство во креативните градови (РОК) планирани се многубројни активности. Во нив ќе бидат инволвирани...

Единаесетти пожарникарски крос покрај Вардар

На кејот на реката Вардар, во близината на спортскиот центар „Јане Сандански“ се одржа пожарникарскиот крос-натпревар „Пожарко 2018“. Право на учество на кросот, кој...

Златните славејчиња за 50-от роденден ќе пеат во обновениот објект

Градот Скопје и Министерството за култура заеднички ќе ја финансираат изградбата на скопската Универзална сала, која веќе две години е затворена за посетители. Предвидено...

Природни сокови за здравје и за виталност

Природата ни дарува многу плодови што постојано ни се на дофат, сè што треба да направиме е да издвоиме десетина минути и да подготвиме...

Летниот преоден рок во Англија почнува утре

Преодниот фудбалски рок во Англија, во Премиер-лигата, во Чемпионшиш, Лига 1 и Лига 2, ќе почне утре (до лани почнуваше на 1 јуни) и...

Претендентката Венјун на чекор до светската круна

Моментниот резултат е 4,5-3,5 за Венјун, а на Жонгуи ѝ преостануваат уште две партии за да го израмни резултатот и со тоа да ја...

На кастингот тежев 106 килограми, мирисав на сено и бев искасана...

Иако неки режисери како Фелини или Бергман, во денешно време Ларс фон Трир и Педро Алмодовар, во своите филмови секогаш ги ангажираат истите актери,...

Промоција на книгата „21 зошто и само едно како“

Промоција на книгата „21 зошто и само едно како“ од Драгиша Ристовски Гилберт, издавач „Ад вербум“, ќе се одржи во „Салон 19,19“ во 19.19...