Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24339)

Велешкиот театар со „Волшебникот од Оз“ на фестивал во Бугарија

В четврток, театарот „Јордан Х.К-Џинот“ од Велес ќе настапи на Интернационалниот театарски фестивал на претстави за деца „Волшебната завеса“ во Трговиште, Бугарија со претставата...

Нова поетска книга на Филип Клетников

Деновиве од печат излезе најновата поетска книга на Филип Клетников, „Стојач на работ“, во издание на „Авант прес“. Книгата опфаќа триесетина песни во пет...

Уметничка галерија ќе никне во ГТЦ

Младинскиот културен центар распишува повик за избор на 20 авторски цртежи, кои ќе се реализираат во рамките на проектот „Градот убав“. Повикот е отворен...

Промоција на книга раскази од Томислав Османли

Промоција на книгата раскази „Океан од слики“ од Томислав Османли, издание на „Магор“, ќе се одржи утре во „Салон 19:19“ со почеток во 19.19...

Бланшет и Варда го предводеа тивкиот женски протест во Кан

Бројот 82 ги претставува жените-режисери што се качиле по овие скали од првото издание на Канскиот фестивал до денес. Во истиот тој период по...

Најман, Рајх и Рајли во изведба на пијанистката Дуња Иванова

Утревечер во 20 часот, во Камерната сала на Македонската филхармонија, концерт ќе одржи истакнатата пијанистка Дуња Иванова. И овој пат, во фокусот на програмата...

Привремената спогодба – преодно решение

Како што е познато, со две резолуции конечно дојде до прием на нашата земја во Обединетите нации, но не и до конечно решавање на...

Во „Салон 19,19“ ќе се свири на ново пијано – прво...

Сиве овие години КИЦ користеше пијано од марката „петроф“, кое веќе одамна е амортизирано бидејќи е донесено во институцијата уште во 1972 година. Оттука...

(Само)жигосана Македонија

„Македонија е во процес на проактивно ребрендирање“. Кога би се залагал за промена на името на државата, би ја употребил токму оваа реченица во...

Над 50.000 работници без ден одмор

Во Црна Гора над 50.000 работници работат без еден ден слободен и тие работат за сите државни и верски празници, а оваа масовна појава...